ще
згорнути
Свіжий номер

Що нового

у сфері охорони здоров’я

24 січня

НСЗУ оприлюднила специфікації надання та умови закупівлі пакетів медичних послуг

На сайті НСЗУ опублікували документи щодо специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за Програмою медичних гарантій (ПМГ).

Дайджест змін у медичному законодавстві 2019


Програма медичних гарантій складається з 27 пакетів медичних послуг. Кожен пакет має єдиний опис щодо специфікації послуг, до надання яких встановлюють однакові умови.

✅✅✅ Медична реформа в 2020 році: чого очікувати

НСЗУ:

 • закуповуватиме послуги у медзакладів, які дотримуватимуться умов та обсягу надання конкретних послуг
 • оплачуватиме послуги за однаковим принципом, наприклад за глобальним бюджетом
Вимоги розробили на основі галузевих стандартів, уніфікованих клінічних протоколів надання медичної допомоги, примірних табелів матеріально-технічного оснащення, інших нормативно-правових актів та міжнародних рекомендацій. Вони специфікують окремі важливі для ПМГ умови роботи надавачів послуг за договором з НСЗУ і не є галузевими стандартами у сфері охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я і надалі працюватимуть згідно з чинним законодавством. За матеріалами НЗСУ Все про нові посади керівників

23 січня

За якими напрямами МОЗ приймає заявки на закупівлю ліків

Подати заявку можна за напрямами таких бюджетних програм:
 • «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру»
 • «Громадське здоров'я та заходи боротьби з епідеміями»
6 змін у закупівлях лікзасобів Термін подання заявок від департаментів охорони здоров’я за напрямом «Антиретровірусна терапія» — до 24 січня 2020 року, за іншими напрямами — до 28 січня 2020 року.

Як уникнути штрафу за неякісні медичні вироби

Напрями: 
 • Закупівля витратних матеріалів для визначення рівня глюкози в крові, глікованого гемоглобіну
 • Закупівля медикаментів для дітей, хворих на нанізм різного походження
 • Закупівля медикаментів для дітей, хворих на первинні (вроджені) імунодефіцити
 • Закупівля медикаментів для дорослих. хворих на первинні (вроджені) імунодефіцити
 • Закупівля медикаментів для дітей, хворих на дитячий церебральний параліч
 • Закупівля медикаментів для лікування хворих на розсіяний склероз
 • Закупівля медикаментів для антиретровірусної терапії дорослих, підлітків та дітей
NB! Щоб кожен пацієнт отримав медичну допомогу в 2020 році, департаменти охорони здоров'я повинні надати достовірну інформацію про потребу в ліках.
Нагадаємо, що за деякими напрямами бюджетної програми МОЗ завершив збирати заявки 14 січня та 21 січня 2020 року.

За матеріалами МОЗ

Як закуповувати ліки, щоб не порушити новий наказ МОЗ

МОЗ затвердив граничні ціни на окремі ліки з Нацпереліку, що нижчі ринкових. Постачальники за такими цінами продавати не хочуть. Як закладам охорони здоров’я закупити ліки?

З’ясувати

21 січня

Як правильно знищувати медвідходи

Вимоги до поводження з медичними відходами визначають Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами, затверджені наказом МОЗ від 08.06.2015 № 325.

Перевірте, чи вдалося вам організувати екологічно безпечну роботу. 

Перевірити

Ще більше про те, як поводитися з відходами, читайте в консультаціях

  Скачайте зразки документів, які допоможуть організувати роботу: 

  20 січня

  У яких областях автономізувалися всі медзаклади?

  Загалом рівень автономізації в Україні становить 91%.

  Медичний гороскоп на 2020 рік

  Автономізація — це одна з обов'язкових умов для підписання договорів з НСЗУ. НСЗУ з державного бюджету оплачуватиме роботу закладів, перетворених у КНП. Вони самостійно розпоряджатимуться отриманими грошима.

  Статус КНП дозволяє встановлювати розмір заробітної плати для медичних та інших працівників в колективному договорі, а також не прив’язує розмір заробітні плати до ЄТС.

  20 змін у ліцензуванні медзакладів

  Міністр охорони здоров'я Зоряна Скалецька:

  «Станом на 15 січня по всій Україні 91% закладів по Україні автономізовано. Вони стали неприбутковими підприємствами. Тепер у керівника закладу більше свободи, влади і більше відповідальності. Це не лише відповідальність особисто керівника, а й місцевої влади перед населенням — чи зможуть вони забезпечити допомогу.

  Решта лікувальних закладів ще в процесі. Необхідно вчасно отримати статус КНП та укласти договір, щоб напряму отримувати оплату з державного бюджету від НСЗУ з 1 квітня. 

  Важливим є також процес комп’ютеризації робочих місць лікарів, обрання медичної інформаційної системи та оновлення ліцензії». 

  Після автономізації заклад має оновити свою ліцензію. Відповідно до Закону про концесію, що в жовтні ухвалив парламент, строк оновлення ліцензії — 6 місяців (раніше було 3 місяці). 

  Також ВРУ запровадила спрощений режим автономізації медзакладів до кінця 2020 року. Тому кредитори державних та комунальних закладів охорони здоров’я, що реорганізуються, не мають права вимагати від них виконання незабезпечених зобов’язань, припинення або дострокового виконання зобов’язання або забезпечення виконання зобов’язання. Згода кредитора на заміну боржника у зобов’язанні в такому разі не вимагається; обов’язкова оцінка майна не застосовується.

  За матеріалами МОЗ

  Як закуповувати ліки, щоб не порушити новий наказ МОЗ

  МОЗ затвердив граничні ціни на окремі ліки з Нацпереліку, що нижчі ринкових. Постачальники за такими цінами продавати не хочуть. Як закладам охорони здоров’я закупити ліки?

  З’ясувати

  20 січня

  Кабмін затвердив перелік опорних закладів охорони здоров’я

  Перелік опорних закладів визначений на основі відповідної Методики формування мережі. Працювала над цим робоча група, сформована МОЗ за участю представників НСЗУ, Мінрегіону, представників проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» та обласних державних адміністрацій.

  Підсумки — 2019: дайджест змін у медичному законодавстві

  Однією з головних умов формування переліку стала доступність закладів для пацієнтів. Шлях до лікарні не повинен перевищувати 1 год.

  До переліку увійшли заклади охорони здоров’я, які відповідають вимогам або можуть бути підвищеними до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування першого або другого рівня, що забезпечуватимуть:

  • безпечну медичну допомогу на основі доказової медицини
  • своєчасний доступ до медичної допомоги
  • економічну ефективність

  Зауважимо, що економічна ефективність тут полягає у забезпеченні максимально можливої якості медичної допомоги за умови раціонального та ощадливого використання ресурсів. Опорні заклади матимуть належне робоче навантаження і гарантуватимуть належний рівень безпеки пацієнта.

  Нагадаємо, що восени за ініціативою КМУ змоделювали мережі надання всіх публічних сервісів та послуг, як-от освіта, медицина, соціальні послуги, адміністративні послуги тощо в кожній області.

  За матеріалами МОЗ

  Все про нові посади керівників

  17 січня

  МОЗ збирає заявки на закупівлю лікарських засобів і медвиробів

  Термін подання заявок — 21 січня 2020 року.

  6 змін у закупівлях лікзасобів

  Заявки можна подавати за напрямами: 

  • Закупівля антирезусного імуноглобуліну для запобігання гемолітичної хвороби новонароджених
  • закупівля реактивів для проведення масового скринінгу новонароджених на фенілкетонурію, вроджений гіпотиреоз, муковісцидоз та андреногенітальний синдром
  • Закупівля препаратів для надання невідкладної медичної допомоги при кровотечах
  • Закупівля препаратів для лікування дихальних розладів новонароджених
  • Закупівля медикаментів та дрібного лабораторного інвентарю для забезпечення проведення лікування безплідності жінок методами допоміжних репродуктивних технологій
  • Закупівля медикаментів та медичних виробів для дитячого діалізу
  • Закупівля витратних матеріалів для лікування хворих методом перитонеального діалізу
  • Закупівля медикаментів для замісної підтримуючої терапії
  Нагадаємо, що за деякими напрямами бюджетної програми МОЗ завершив збирати заявки 14 січня 2020 року. За матеріалами МОЗ Як закуповувати ліки, щоб не порушити новий наказ МОЗ

  МОЗ затвердив граничні ціни на окремі ліки з Нацпереліку, що нижчі ринкових. Постачальники за такими цінами продавати не хочуть. Як закладам охорони здоров’я закупити ліки?

  З’ясувати

  16 січня

  НСЗУ оголосила про укладання договорів із закладами первинки на 2020 рік

  Суб'єкт господарювання, який хоче підписати договір з НСЗУ на визначених в оголошенні умовах, має відповідати Вимогам до надавача послуг з медичного обслуговування населення, з яким головними розпорядниками бюджетних коштів укладаються договори про медичне обслуговування населення, затверджених постановою КМУ від 28.03.2018 № 391.

  Для цього потрібно оформити в МІС, в якій зареєстрований медзаклад, заяву про укладання договору з НСЗУ та додатки до неї.

  NB! Вносьте до системи лише актуальну інформацію. 

  Як упровадити нові посади керівників

  Термін подання заяви

  Термін подання пропозиції на укладення договорів, які будуть діяти протягом 2020 року, спливає о 18:00 16 листопада 2020 року.

  Пропозиції на укладення договору, подані після цього терміну, не розглядатимуть.

  Строк дії договору

  Початок строку дії договору — не раніше дати подання пропозиції.

  Закінчення строку дії договору — 31 грудня 2020 року або інша дата, на розсуд суб'єкт господарювання протягом 2020 року.

  Нагадаємо, що:

  • особливості реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для ПМД на 2020 рік, тарифи та коригувальні коефіцієнти визначає Порядок реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій для первинної медичної допомоги на 2020 рік, затверджений постановою КМУ від 18.12.2018 № 1117
  • особливості надання медичних послуг ПМД за договором про медичне обслуговування населення визначає Порядок надання первинної медичної допомоги, затверджений наказом МОЗ від 19.03.2018 № 504

  Новинки вакцинації та епідеміологічного нагляду   

   

   

  15 січня

  Як установити посадові оклади директора, меддиректора та їхніх заступників

  Заклади охорони здоров’я в організаційно-правовій формі комунальних некомерційних підприємств (КНП) установлюють посадові оклади керівнику та працівникам відповідно до нормативно-правових актів, які регулюють оплату праці на підприємствах, та іншого законодавства.

  Переглянути нормативні документи

  Читати роз’яснення

  Експерт журналу «Управління закладом охорони здоров’я» підкаже, як установити посадові оклади керівникам та їхнім заступникам.

  Все про нові посади керівників

  14 січня

  Чи готовий медзаклад до контрактування з НСЗУ?

  Аналітична панель міститься на вебсайті НСЗУ. Вона стане в пригоді закладам охорони здоров'я, представникам місцевої влади, бізнесу, громадських активістів.

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві


  Як упровадити нові посади керівників

  Дашборд складається з 11 розділів. Рейтинг готовності кожного закладу до контрактування з НСЗУ можна визначити за 8 критеріями:

  В аналітичних панелях НСЗУ подає дані, взяті з ЄДР, ЕСОЗ та отримані від медзакладів.

  ТОП-10 зразків документів 2019 року, які скачували найчастіше: «Довідник головної медичної сестри»

  13 січня

  13 січня

  Запрошуємо на безплатний вебінар «Заходи індивідуального захисту в медичній практиці»

  Вебінар відбудеться 16.01.2020.

  Зареєструватися

  Чи може особа одночасно бути і директором, і медичним директором

  Лектори:

  • Андрій Александрін, лікар-епідеміолог, голова ГО «Інфекційний контроль в Україні», керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю (NEGIC)
  • Катерина Сояк, лікар-епідеміолог, керівник Відділу оцінювання ризиків та інфекційного контролю НДСЛ «ОХМАТДИТ», юрист, експерт з інфекційного контролю

  Експерти проінструктують, як правильно забезпечити працівників засобами індивідуального захисту. Зокрема, розкажуть, як оцінювати ризики щодо інфікування персоналу, пацієнтів та відвідувачів, які ЗІЗ їм необхідно використовувати, як організувати моніторинг заходів, пов’язаних із використанням ЗІЗ тощо.

  ТОП-10 зразків документів 2019 року, які скачували найчастіше: «Довідник головної медичної сестри»

  11 січня

  Нові національні класифікатори хвороб та інтервенцій

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві

  Медичні працівники використовуватимуть ці класифікатори для кодування діагнозів та медичних інтервенцій в ЕСОЗ:

  • НК 025:2019 «Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я»
  • НК 026:2019 «Класифікатор медичних інтервенцій»

  NB! Використання національних класифікаторів — обов’язкове для всіх закладів охорони здоров’я.

  Пацієнту ставлять діагноз, проводять лікування, роблять аналізи або втручання. Ці показники потрібно правильно закодувати в ЕСОЗ.

  Класифікатори дадуть змогу:

  • уніфіковувати дані, які вносять у систему
  • збирати статистику в електронному вигляді

  Під час кодування діагнозу та інтервенцій кожен випадок зараховуватимуть до певної діагностично спорідненої групи, на основі якої НСЗУ оплачуватиме медичну допомогу.

  Нові національні класифікатори хвороб та інтервенцій 

  Назва

  Особливості

  Класифікатор хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я (КХСПОЗ)

  • розроблений для уніфікації кодування хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я в первинній медичній документації та даних ЕСОЗ
  • використовуватиметься при створенні та впровадженні в Україні системи фінансування закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану амбулаторну й госпітальну медичну допомогу
  • узгоджений із Міжнародним статистичним класифікатором хвороб та споріднених проблем охорони здоров’я 10-го перегляду, Австралійська модифікація (The International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, Tenth Revision, Australian Modification, ICD-10-AM), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD)
  • розроблений на основі МКХ-10 ВООЗ, що дасть змогу порівнювати статистичні дані щодо захворюваності та смертності на міжнародному рівні

  Класифікатор медичних інтервенцій (КМІ)

  • призначений для уніфікації кодування медичних втручань у первинній медичній документації та даних ЕСОЗ
  • складається зі списку втручань, які можуть проводити пацієнту в лікарнях будь-якої форми власності та амбулаторних закладах
  • суміжні медичні втручання, стоматологічні послуги і процедури, що виконують за межами операційної, також входять до класифікатора (наприклад, МРТ)
  • структура КМІ побудована за анатомічним принципом, а розділи класифікатора відповідають назвам розділів у МКХ-10
  • узгоджений з Австралійським класифікатором медичних інтервенцій (Australian Classification of Health Interventions, ACHI), розробленим Австралійським консорціумом з розробки класифікацій (ACCD), та відповідає десятій редакції ACHI

  За матеріалами МОЗ

  ТОП-10 зразків документів 2019 року, які скачували найчастіше: «Довідник головної медичної сестри»

   

   

  11 січня

  10 січня

  Почалося формування пропозицій до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації

  Оголошення про початок прийому заяв міститься на вебсайті НСЗУ.

  Власник реєстраційного посвідчення на лікарські засоби (його уповноважений представник), який хоче звернутися до НСЗУ щодо внесення торгових назв лікарських засобів до Реєстру, повинен подати документи в електронній формі на email: reimb.price@nszu.gov.ua.

  NB! Термін подання документів — 18:00 15 січня 2020 року.

  Заяви, подані після цього терміну, не розглядатимуть.

  20 змін у ліцензуванні медзакладів

  НСЗУ розглядатиме отримані документи до 22 січня 2020 року включно та в цей самий день опублікує на вебсайті результати у вигляді Реєстру.

  Отримайте детальну інформацію за тел. (044) 221 06 95 або (044) 331 70 92.

  За матеріалами НСЗУ

  ТОП-10 зразків документів 2019 року, які скачували найчастіше: «Довідник головної медичної сестри»

  10 січня

  Подайте заявку на закупівлю ліків до 14 січня

  Термін подання заявки — 14 січня 2020 року.

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві

  Заявки можна подавати за такими напрямами: 

  • ​Закупівля хіміотерапевтичних препаратів, радіофармпрепаратів та препаратів супроводу для лікування онкологічних хворих» (для забезпечення хворих на хронічний мієлоїдний лейкоз, онкологічні та онкогематологічні захворювання)
  • ​Закупівля лікарських засобів для забезпечення дітей, хворих на гемофілію типів А або В або хворобу Віллебранда
  • ​Закупівля лікарських засобів та медичних виробів для закладів охорони здоров'я для забезпечення лікуванням хворих із серцево-судинними та судинно-мозковими захворюваннями
  • Закупівля лікарських засобів та медичних виробів для лікування дітей, хворих на онкологічні та онкогематологічні захворювання
  • Закупівля лікарських засобів для забезпечення дорослих, хворих на гемофілію типів А або В або хворобу Віллебранда
  • Закупівля медикаментів для громадян, які страждають на легеневу артеріальну гіпертензію

  Важливо! МОЗ вже затвердило перелік ліків та медичних виробів, що закуповуватимуть в 2020 році.

  За матеріалами МОЗ

  ТОП-10 зразків документів 2019 року, які скачували найчастіше: «Довідник головної медичної сестри»

  9 січня

  НСЗУ оприлюднила звіт за 4-й квартал 2019 року

  9 січня

  Ранню діагностику новоутворень проводитимуть безплатно

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві

  До основних методів діагностики належать:

  • мамографія
  • колоноскопія
  • гістероскопія
  • езофагогастродуоденоскопія
  • цистоскопія
  • бронхоскопія

  NB! Щоб стати надавачем таких послуг і отримати гроші за пріоритетним тарифом, медзаклад має відповідати вимогам НСЗУ: мати сучасну медичну апаратуру, наприклад цифровий мамограф, відеообладнання для проведененя ендоскопії.

  НСЗУ оплатить лікарням ці послуги за підвищеним тарифом, при цьому суворо стежитиме за дотриманням вимог. Ознайомтеся з переліком вимог до медзакладів на сайті.

  Інструментальні дослідження проводитимуть безплатно, якщо пацієнт надасть направлення лікаря.

  20 змін у ліцензуванні медзакладів

  Також безплатно обстежитися зможуть пацієнти певного віку:

  Інструментальне дослідження

  Вік пацієнта

  Езофагогастродуоденоскопія

  50 років і старше

  Гістероскопія

  Цистоскопія

  Бронхоскопія

  Колоноскопія

  40 років і старше

  Мамографія

  Новий порядок діагностики туберкульозу

  Окрім того, безплатно проводитимуть:

  • ендоскопію діагностичну, з забором аналізу біопсії, та з лікувальною маніпуляцією
  • гістологічні обстеження

  Пацієнта обстежуватимуть,використовуючи знеболювальні препарати.

  Довідка. У листопаді 2019 року Уряд затвердив Програму медичних гарантій. Програму почнуть впроваджувати з 1 квітня 2020 року. Для її реалізації з Держбюджету виділять 72 млрд грн.

  За цією програмою надаватимуть різні види медичної допомоги:

  • первинна
  • високоспеціалізована
  • спеціалізована
  • медична реабілітація
  • неонатальна
  • паліативна
  • екстрена

  За підвищеними тарифами НСЗУ фінансуватиме надання неонатальної допомоги та проведення пологів, ранню діагностику новоутворень, лікування гострого мозкового інсульту, інфаркт міокарда.

  Медичні заклади можуть укласти договори з НСЗУ для надання послуг, визначених Програмою медичних гарантій.

  За матеріалами НСЗУ

  Закупівля лікарських засобів

  8 січня

  Перелік закупівель лікарських засобів та медичних виробів на 2020 рік

  На закупівлю ліків та медвиробів на централізованому рівні додатково виділили 3,2 млрд грн. Загальний бюджет на закупівлю лікарських засобів та медичних виробів у 2020 році становить близько 9,7 млрд грн.

  6 змін у закупівлях лікзасобів

  Планують, що цих коштів вистачить для того, щоб майже повністю забезпечити потребу лікзасобів за усіма 38 напрямами закупівель.

  Формуючи перелік закупівель на 2020 рік, фахівці МОЗ та Департаменту оцінки медичних технологій Державного експертного центру МОЗ вперше застосовували методи оцінки медичних технологій (ОМТ, або НТА — health technology assesment).

  ОМТ використовують для комплексного оцінювання показників клінічної ефективності, економічної доцільності та організаційних проблем застосування лікарських засобів, медичних виробів та інших медичних технологій. Цей підхід дає змогу приймати ефективні стратегічні рішення у сфері охорони здоров’я, зокрема визначати, які лікарські засоби доцільно фінансувати та закуповувати за кошти платників податків.

  NB! З наступного року оцінювання медичних технологій стане обов'язковим під час планування держзакупівель та формування номенклатури закупівель.

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві

  Готуючи перелік, фахівці проаналізували динаміку цін на лікарські засоби, а також вивчили світовий досвід з публічних закупівель. Одним з нових інструментів, що використовуватимуть у 2020 році, стане «jumbo group» — це об’єднані в один лот лікарські засоби з різними міжнародними непатентованими назвами та/або дозуваннями, та/або формами випуску, але однаковим або схожим профілем ефективності й безпеки.

  Такий підхід використовують при закупівлі лікарських засобів або відшкодуванні їх вартості в країнах ЄС, щоб збільшити конкуренцію між виробниками інноваційних (патентованих) лікарських засобів та водночас пригальмувати зростання витрат на охорону здоров’я. Це змушує виробників різних лікарських засобів конкурувати між собою, навіть якщо вони не мають прямої генеричної конкуренції.

  У 2020 році цей підхід застосовуватимуть для закупівель за напрямами:

  Основні зміни в переліку лікарських засобів та медвиробів, які закуповуватимуть за бюджетні кошти в 2020 році 

  Напрям

  Лікарський засіб, що планують закупити

  Лікування туберкульозу

  протитуберкульозний препарат «Претоманід»

  Лікування раку нирки

  «Сунітініб» або «Пазопаніб» залежно від того, хто з виробників надасть найліпшу цінову пропозицію. Це два інноваційних препарати, які мають схожі показники ефективності та безпеки при лікуванні раку нирки

  Лікування раку легенів

  генеричний препарат «Пеметрексед»

  Лікування онкогематологічних захворювань

  «Азацитидин»

  Лікування ВІЛ/СНІДу

  комбінований препарат «Тенофовір алафенамід/Емтрицитабін/Долутегравір» (TAF/FTC/DTG)

  Система донорства крові та її компонентів

  медичні вироби для забезпечення розвитку донорства крові та її компонентів, зокрема витратні матеріали для лабораторного обладнання Alinity s

  Лікування дітей до п’яти років із пересадженими органами

  рідкісні форми імуносупресивних препаратів: «Такролімус», «Циклоспорин», «Мофетіла мікофенолат»

  Лікування пацієнтів, що потребують ендопротезування

  до переліку закупівель окрім цементних ендопротезів додали безцементні

   За матеріалами МОЗ

  26 грудня

  ВРУ визначила термін автономізації медзакладів

  Автономізація медичних закладів — важливий крок для подальшої трансформації системи охорони здоров’я та одна з обов’язкових вимог для підписання договору з НСЗУ. Зміни, ухвалені Законом № 2428 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідкладних заходів у сфері охорони здоров’я», спростять та простимулюють процес автономізації ЗОЗ.

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві

  Основні зміни передбачають:

  • створення госпітального округу, що забезпечуватиме територіальну доступність медичної допомоги
  • відновлення можливості автономізації медзакладів
  • спрощення процедури реорганізації державних і комунальних ЗОЗ у КНП

  20 змін у ліцензуванні медзакладів

  Спрощений режим автономізації ЗОЗ:

  • звільняє від виконання кредиторських зобов’язань
  • усуває необхідність отримання згоди на реорганізацію боржника у зобов’язаннях
  • прибирає обов’язкову умову оцінки майна
  • полегшує процедуру передачі нерухомого майна
  • уможливлює використання власних надходжень для формування статутного капіталу утворених підприємств

  Довідка. 100% закладів, які надають первинну медичну допомогу, автономізовані та мають договори з НСЗУ. 79% закладів, які надають спеціалізовану медичну допомогу, пройшли процес автономізації.

  Фінансовий план КНП: скачати

  24 грудня

  МОЗ затвердило методрекомендації щодо закупівель лікарських засобів

  Наказ МОЗ «Про затвердження методичних рекомендацій з планування та розрахунку потреби в лікарських засобах, продуктах спеціального харчування та виробах медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів» від 17.12.2019 № 2498 вже набрав чинності.

  Як оформити звіти до кінця 2019-го

  NB! Наказ МОЗ від 25.09.2013 № 829 «Про затвердження методичних рекомендацій планування та розрахунку кількості лікарських засобів, виробів медичного призначення, що закуповуються за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів для забезпечення визначених груп населення, на основі відповідних реєстрів» втратив чинність.

  Як проводити щеплення за новими вимогами

  Розрахунок потреби в лікарських засобах — один з етапів закупівель ліків. Раніше регіони часто помилково надсилали завищену або занижену потребу в лікарських засобах, оскільки були перебої із закупівлями та поставками ліків.

  Тепер потребу в лікарських засобах визначатимуть адресно, потім підтверджуватимуть за допомогою логічного та арифметичного контролю, користуючись порадами експертів.

  Методика містить дані про пацієнта: ініціали, вік, вага, ступінь тяжкості хвороби, тип хвороби тощо. Верифікація відбувається у вебінструменті, тому всі зміни одразу відобразяться онлайн. Це скорочує час, необхідний для формування потреби. Оскільки потреба визначається адресно і є прив’язка до конкретного пацієнта, зменшується кількість помилок. Окрім того, пацієнти можуть бути впевнені, що їхню потребу в лікарських засобах врахували.

  Отже, збір потреби став прозорішим і простішим у користуванні. Це впливає на терміни планування, процес закупівлі, забезпечення пацієнтів ліками, а також ефективність використання коштів.

  За матеріалами МОЗ

  Що потрібно знати про штрафи за порушення під час закупівель

   

   

  23 грудня

  План перевірок Держпродспоживслужби на 2020 рік

  План перевірок Держпродспоживслужби на 2020 рікСкачати

  Відповідний наказ розміщений на сайті Держпродспоживслужби.

  Підсумки року: дайджест змін у медичному законодавстві

  У наступному році Держпродспоживслужба планує перевірити понад 22 тис. суб'єктів господарювання. 

  ✅✅✅ Алгоритм підготовки медзакладу до планової перевірки

  Скачати план перевірок

  23 грудня

  Держлікслужба затвердила план перевірок на 2020 рік

  План перевірок Держлікслужби на 2020 рікСкачати

  План перевірок розмістили на офіційному вебсайті Держлікслужби.

  Дізнайтеся, до яких суб’єктів господарювання завітає Держлікслужба, коли та що саме перевірятиме.

  ✅✅✅ Алгоритм підготовки медзакладу до планової перевірки

  Скачати план перевірок Держлікслужби

  Підсумки року. Дайджест змін у медичному законодавстві

  23 грудня

  ЦГЗ запустив онлайн-курс «Інтегроване ведення випадків гіпертензії та діабету»

  Онлайн-курс — безплатний. Він містить навчальні матеріали, зокрема відеолекції, завдання та інструменти, що поліпшують засвоєння нових знань. Навчальні матеріали курсу вже розміщені на платформі ЦГЗ і доступні в будь-який час.

  20 змін у ліцензуванні медзакладів

  Курс створений для спеціалістів з медичною освітою та клінічним досвідом:

  Також курс підійде керівникам медзакладів, викладачам.

  Електронні медкартки: як використовувати

  Тематично курс охоплює:

  • первинну профілактику неінфекційних захворювань
  • оцінку загального серцево-судинного ризику
  • інтегроване ведення пацієнтів з гіпертензією та цукровим діабетом ІІ типу
  • командну роботу в закладах ПМД
  • питання клінічного аудиту для безперервного поліпшення якості

  Реєстрація на курс вже відкрита.

  Положення про платні послуги КНП: скачати зразок

   

   

   

  21 грудня

  Стартував конкурсний відбір інноваційних проєктів у сфері медицини

  Брати участь у конкурсі мають право заклади та установи, що підпорядковуються МОЗ.

  Як оформити звіти до кінця 2019-го

  20 змін у ліцензуванні

  Кінцевий термін подання заявок — 13 січня 2020 року.

  Результати конкурсу опублікують на офіційному вебсайті МОЗ не пізніше ніж за 10 календарних днів після прийняття рішення.

  На реалізацію проєктів переможці отримають кошти з бюджету.

  Системи оплати праці

  21 грудня

  Які зміни відбулися в ліцензуванні медзакладів

  ВРУ затвердила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку ліцензування господарської діяльності» від 02.10.2019 № 139-IX. Документ уносить чимало змін у Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 № 222-VIII.

  З’ясуйте, що змінили в ліцензуванні, в грудневому номері журналу «Управління закладом охорони здоров’я»

  Що змінилося в ліцензуванні

   20 змін у ліцензуванні

  20 грудня

  КМУ затвердив перелік послуг з трансплантації та тарифи на них

  Постанова затверджує перелік послуг з трансплантації та тарифи на ці послуги, а також дозволяє використати кошти бюджету 2019 року в 2020 році. Це дасть змогу збільшити кількість трансплантацій у наступному році.

  Важливо! Перелік і тарифи послуг повністю покривають всі витрати на трансплантацію, зокрема на всі необхідні лікарські засоби та медичні вироби.

  20 змін у ліцензуванні медзакладів

  До переліку ввійшли послуги з:

  • пересадки органів та кісткового мозку
  • вилучення органу в донора
  • визначення сумісності між донором та реципієнтом (тканинне типування донора та реципієнта)

  Внесені зміни збільшують кількість учасників, які беруть участь у пілотному проєкті з трансплантації. Тепер у ньому можуть брати участь всі заклади, що мають ліцензію на трансплантацію.

   За матеріалами МОЗ

  Як організувати роботу з донором крові

  20 грудня

  Уряд спростив процедуру направлення на лікування за кордон

  З 2010 року в Україні діє програма «Лікування громадян за кордоном». Лікування оплачує МОЗ. Щороку кількість пацієнтів зростає, а також — бюджет програми. Як наслідок, виникла потреба удосконалити Порядок направлення громадян України для лікування за кордоном.

  Як оформити звіти до кінця 2019-го

  Уряд затвердив зміни до постанови КМУ від 27.12.2017 № 1079:

  • скановані копії документів можна подати в електронному вигляді з кваліфікованим електронним підписом керівника відповідного місцевого органу виконавчої влади — щоб пришвидшити реєстрацію заяв
  • із переліку документів вилучили:
   • відомість про суми отриманих доходів
   • довідку про доходи громадянина
   • довідку про доходи членів його сім’ї — щоб гарантувати рівність прав громадян на лікування за кордоном
  • комісія МОЗ може ухвалити рішення про оплату іншого типу лікування з коштів, виділених раніше, якщо потрібне термінове додаткове лікування
  • на сайті МОЗ інформацію про стан розгляду заяви розміщуватимуть у знеособленому вигляді (вказуватимуть спеціальний індекс справи) задля конфіденційності

  За матеріалами МОЗ

  Лікування за кордоном

  18 грудня

  МОЗ впроваджує нові спеціальності кардіологів

  МОЗ затвердило зміни наказом від 27.11.2019 № 2347. З'явилися нові спеціальності:

  • лікар-кардіолог інтервенційний
  • лікар-кардіолог-електрофізіолог
  • лікар-кардіолог дитячий
  • лікар-ревматолог дитячий

  Як оформити звіти до кінця 2019-го

  Нововведення спростять і пришвидшать опановування й застосування ефективних підходів до лікування серцево-судинних захворювань, а також дадуть змогу:

  • ліквідувати юридичну невизначеність для інтервенційних кардіологів
  • скоротити час підготовки лікаря-кардіолога
  • наблизити українську систему надання кардіологічної допомоги до європейських стандартів
  • вдосконалити ранню діагностику вроджених вад серця

  Важливо! Наказ № 2347 набирає чинності з дня його офіційного опублікування. У частині, що стосується введення нових спеціальностей, наказ набирає чинності 1 січня 2020 року.

  Кваліфікаційні вимоги до лікарів-кардіологів

  Спеціальність

  Кваліфікаційні вимоги

  Лікар-кардіолог

  Основні вимоги:

  • магістр у галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медицина»
  • інтернатура за спеціальністю «Загальна практика — сімейна медицина» або «Внутрішні хвороби» з подальшою спеціалізацією за фахом «Кардіологія»
  • сертифікат лікаря-спеціаліста
  • посвідчення про присвоєння певної кваліфікаційної категорії
  • стаж роботи:
   • вища кваліфікаційної категорія — понад 10 років
   • І кваліфікаційна категорія — понад 7 років
   • ІІ кваліфікаційної категорія — понад 5 років

  Повинен знати:

  • організацію служби інтенсивної терапії в кардіологічній клініці
  • права, обов'язки та відповідальність лікаря-кардіолога
  • патогенез захворювань серцево-судинної системи
  • клініку, діагностику, диференційну діагностику, методи лікування, реабілітацію та експертизу непрацездатності при кардіологічних захворюваннях
  • загальні і спеціальні методи обстеження в кардіології
  • основи фармакотерапії в кардіологічній практиці
  • сучасну класифікацію кардіологічних захворювань
  • основи раціонального харчування та принципи дієтотерапії хворих на серцево-судинні захворювання
  • показання та протипоказання до проведення перкутанних коронарних втручань, операцій на серці та магістральних судинах

  Лікар-кардіолог електрофізіолог

  Основні вимоги:

  • магістр у галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медицина»
  • інтернатура за спеціальністю «Загальна практика — сімейна медицина» або «Внутрішні хвороби» з подальшою спеціалізацією за фахом «Кардіологія» та «Інвазивна електрофізіологія»
  • сертифікат лікаря-кардіолога, лікаря-кардіолога-електрофізіолога
  • посвідчення про присвоєння певної кваліфікаційної категорії зі спеціальністю «Інвазивна електрофізіологія»
  • стаж роботи:
   • вища кваліфікаційної категорія — понад 10 років
   • І кваліфікаційна категорія — понад 7 років
   • ІІ кваліфікаційної категорія — понад 5 років

  Повинен знати:

  • організацію служби інтенсивної терапії в кардіологічній клініці
  • права, обов'язки та відповідальність лікаря-кардіолога електрофізіолога
  • патогенез захворювань серцево-судинної системи
  • клініку, діагностику, диференційну діагностику, методи лікування, реабілітацію та експертизу непрацездатності при кардіологічних захворюваннях
  • загальні і спеціальні методи обстеження в кардіології
  • основи фармакотерапії в кардіологічній практиці
  • сучасну класифікацію кардіологічних захворювань
  • показання та протипоказання для виконання ендокардіальних електрофізіологічних досліджень, абляцій, імплантацій пристроїв у дорослих пацієнтів
  • основи безпеки застосування ДІВ (джерел іонізуючого випромінювання)

  Лікар-кардіолог інтервенційний

  Основні вимоги:

  • магістр у галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медицина»
  • інтернатура за спеціальністю «Загальна практика — сімейна медицина» або «Внутрішні хвороби» з подальшою спеціалізацією за фахом «Кардіологія» та «Інтервенційна кардіологія»
  • сертифікат лікаря-кардіолога, лікаря-кардіолога інтервенційного
  • посвідчення про присвоєння певної кваліфікаційної категорії
  • стаж роботи:
   • вища кваліфікаційної категорія — понад 10 років
   • І кваліфікаційна категорія — понад 7 років
   • ІІ кваліфікаційної категорія — понад 5 років

  Повинен знати:

  • організацію служби інтенсивної терапії в кардіологічній клініці
  • права, обов'язки та відповідальність лікаря-кардіолога
  • патогенез захворювань серцево-судинної системи
  • клініку, діагностику, диференційну діагностику, методи лікування, реабілітацію та експертизу непрацездатності при кардіологічних захворюваннях
  • загальні і спеціальні методи обстеження в кардіології
  • основи фармакотерапії в кардіологічній практиці
  • сучасну класифікацію кардіологічних захворювань
  • основи раціонального харчування та принципи дієтотерапії хворих на серцево-судинні захворювання
  • показання та протипоказання до проведення перкутанних коронарних втручань, можливі ускладнення та методи їх лікування
  • методику перкутанних діагностичних (коронарографія, ангіографія периферичних судин) та лікувальних процедур (коронарне стентування, стентування периферичних артерій)
  • показання та протипоказання до проведення операцій на серці та магістральних судинах і види таких операцій

  Лікар-кардіолог дитячий

  Основні вимоги:

  • магістр у галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медицина»
  • інтернатура за спеціальністю «Педіатрія» з подальшою спеціалізацією за фахом «Дитяча кардіологія»
  • сертифікат лікаря-спеціаліста
  • посвідчення про присвоєння певної кваліфікаційної категорії
  • стаж роботи:
   • вища кваліфікаційної категорія — понад 10 років
   • І кваліфікаційна категорія — понад 7 років
   • ІІ кваліфікаційної категорія — понад 5 років

  Повинен знати:

  • організацію педіатричної і кардіологічної служб
  • права, обов'язки та відповідальність лікаря-кардіолога дитячого
  • показники роботи дитячих лікувально-профілактичних закладів
  • базові поняття з ембріології та тератології
  • нормальну і патологічну анатомію та фізіологію органів і систем організму дитини
  • стандарти використання методів функціональної діагностики хвороб серцево-судинної системи
  • загальні, функціональні і спеціальні методи дослідження серцево-судинної системи
  • сучасну класифікацію, клініку, діагностику, диференційну діагностику кардіологічних хвороб
  • сучасні методи консервативного і хірургічного лікування, реабілітацію та профілактику в дитячій кардіології
  • основи інвазивної кардіології та електрофізіології
  • основи інтенсивної терапії, лікування та профілактику невідкладних станів у дитячій кардіології

  Лікар-ревматолог дитячий

  Основні вимоги:

  • магістр у галузі знань «Охорона здоров’я», спеціальність «Медицина»
  • інтернатура за спеціальністю «Педіатрія» з подальшою спеціалізацією за фахом «Дитяча ревматологія»
  • сертифікат лікаря-спеціаліста
  • посвідчення про присвоєння певної кваліфікаційної категорії
  • стаж роботи:
   • вища кваліфікаційної категорія — понад 10 років
   • І кваліфікаційна категорія — понад 7 років
   • ІІ кваліфікаційної категорія — понад 5 років

  Повинен знати:

  • організацію педіатричної і ревматологічної служб
  • права, обов'язки та відповідальність лікаря-ревматолога дитячого
  • показники роботи дитячих лікувально-профілактичних закладів
  • нормальну і патологічну анатомію та фізіологію органів і систем організму дитини
  • стандарти використання методів функціональної діагностики хвороб опорно-рухової системи
  • загальні, функціональні і спеціальні методи дослідження опорно-рухової системи
  • сучасну класифікацію, клініку, діагностику, диференційну діагностику ревматологічних хвороб
  • сучасні методи консервативного і хірургічного лікування, реабілітацію та профілактику в дитячій ревматології
  • основи інтенсивної терапії, профілактики та лікування невідкладних станів у дитячій ревматології

  Актуальні запитання про атестацію: отримати відповідь  

  17 грудня

  Встигніть укласти договір з НСЗУ на 2020 рік

  Це оголошення міститься на офіційному вебсайті НСЗУ.

  Як оформити звіти до кінця 2019-го

  Термін подання заяви — 17:00 24 грудня 2019 року. 

  Заяви, подані після закінчення терміну їх подання, не розглядатимуть.

  Важливо! Якщо заявник порушить правила заповнення заяви, вказані в оголошенні, заяву повернуть для виправлення недоліків.

  Положення про платні послуги КНП: скачати зразок

  16 грудня

  ЦГЗ оголосив конкурс «Розвиток регіональних центрів громадського здоров’я»

  Проєкт розвитку регіональних центрів громадського здоров’я впроваджують в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні.

  Як оформити звіти до кінця 2019-го

  ЦГЗ надасть фіксовану суму коштів за окремими категоріями витрат на реалізацію відповідних національних та регіональних завдань з 1 лютого до 31 грудня 2020 року.

  Конкурс спрямований на:

  • підтримку та розвиток організаційної спроможності регіональних центрів громадського здоров’я
  • супровід реорганізації цих регіональних центрів
  • розробку та прийняття регіональних програм громадського здоров’я

  Переможців визначить ЦГЗ. Спочатку проведуть попередній відбір, потім — додаткові консультації з відібраними конкурсантами, щоб розробити плани роботи та сформувати спільне бачення розвитку систем громадського здоров’я в регіонах.

  NB! Фінансування поданих активностей та планів може покриватися частково, відповідно до обмежень субгранту.

   Вимоги до учасників конкурсу

  Вимога

  Зміст

  Місцезнаходження конкурсанта

  Учасник має бути установою/закладом охорони здоров’я, що діє:

  • у місті Київ
  • у таких областях — Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Чернівецька, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська

  Завдання на період впровадження гранту

  У конкурсанта має бути розроблений та затверджений робочий план інституції на 2020 р.


  Переможець конкурсу має виконати такі завдання:

  • сформувати основну команду проєкту
  • затвердити статут та штатний розпис РЦГЗ
  • здійснити/завершити реорганізацію РЦГЗ
  • розробити регіональну програму громадського здоров’я
  • організувати належне функціонування структурних підрозділів імунізації
  • провести активності з інфекційного контролю та епіднагляду за інфекціями, пов'язаними з наданням медичної допомоги в пілотному ЗОЗ
  • провести картування інформаційних потоків в регіоні:
   • аналіз МІС та інших інформаційних ресурсів в сфері громадського здоров'я
   • оцінка здоров’я населення за визначеними центром індикаторами регіональних профілів
  • розробити комунікаційну стратегію у сфері громадського здоров’я
  • скласти план комунікаційних заходів з боротьби проти ВІЛ, ТБ:
   • 5 інформаційних кампаній
   • 5 круглих столів
   • 40 публікацій у Facebook або на сайті організації-конкурсанта

  Перелік документів для участі

  Для участі у конкурсі необхідно подати:

  • лист за підписом керівника відповідної організації про намір участі у конкурсному відборі
  • реквізити РЦГЗ або іншого ЗОЗ, який буде виконавцем договору субгранту
  • рекомендаційний лист за підписом керівника відповідної обласної державної адміністрації про намір участі у конкурсному відборі
  • копію статуту ЗОЗ та його реєстраційні документи
  • інформацію щодо пропонованих активностей та витрат за обраними напрямками

  Адреса для подання документів

  Необхідно надати матеріали в в електронному та паперовому вигляді на адресу:

  • поштову — вул. Ярославська, 41, м. Київ, 04071, Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»
  • електронну — info@phc.org.ua

  За матеріалами Центру громадського здоров’я

  Фінансовий план КНП: скачати