ще
згорнути
Свіжий номер

Що нового

у сфері охорони здоров’я

11 листопада

Запрошуємо на безплатний вебінар «Платні послуги в медзакладі»

Шеф-редактор MCFR Охорона здоров’я Алла Худякова розповість:

 • якими нормативними документами керуватися під час запровадження платних послуг
 • як розробити й затвердити тарифи, сформувати прайс-лист
 • що прописати в договорі про надання платних послуг

Взяти участь


Програма вебінару

Обіг підконтрольних речовин: як отримати дозвіл Нацполіції на використання приміщень

11 листопада

Як відбуватиметься розподіл до інтернатури в 2020-му

На початку листопада відбулася робоча зустріч представників Української медичної студентської асоціації із заступницею міністерки Младеною Качурець, на якій обговорили нову модель інтернатури.

Новий електронний розподіл до інтернатури — справедливий, автоматизований та прозорий, повністю унеможливлює корупцію.

Електронний розподіл здійснюватимуть на основі:

 • пріоритетів випускників (можна обрати 5 програм підготовки)
 • об’єктивного рейтингу випускників

Студенти зможуть подавати документи для вступу в інтернатуру через онлайн-платформу.

Базою для інтернатури може стати не тільки державний, а й приватний заклад охорони здоров’я за наявності потужної матеріально-технічної бази і достатнього пацієнтопотоку.

Уже з наступного року всі лікарі-інтерни, незалежно від форми навчання, отримуватимуть заробітну плату. У держбюджеті 2020 року на це передбачено 202 460, 8 тис. грн.

Усі програми підготовки в інтернатурі оновлять відповідно до рекомендацій Світової асоціації медичної освіти. Ці зміни наблизять систему підготовки лікарів до європейських стандартів і дадуть змогу українським лікарям бути конкурентними на світовому рівні.

Нові штрафи за порушення під час закупівель

8 листопада

Скільки спеціалізованих медзакладів уже зареєструвалися в ЕСОЗ

У Таблиці представлені лідери за кількістю підключених спеціалізованих медичних закладів:

Область

Кількість закладів,
що підключилися до ЕСОЗ

Львівська

17 — у містах Львів, Золочів, Перемишляни

Запорізька

11 — у місті Запоріжжя

Дніпропетровська

8 — у містах Дніпро, Кам’янське, Нікополь

У семи областях (Волинська, Закарпатська, Кіровоградська, Луганська, Сумська, Тернопільська, Чернігівська) поки що підключилися по одному закладу. В інших регіонах — від 2 до 7 закладів на область.

Серед уже підключених закладів спеціалізованої медичної допомоги:

 • 89 працюють у містах
 • 7 — у селищах міського типу
 • 5 — у селах

За організаційно-правовою формою серед підключених закладів:

 • 94 юридичні особи
 • 7 закладів працюють як фізичні особи — підприємці

Голова НСЗУ Олег Петренко зазначив:

«У 2020 році ми повністю відійдемо від утримання закладів охорони здоров’я та перейдемо до нової моделі фінансування. Гроші підуть за пацієнтом і до спеціалізованих та високоспеціалізованих медичних закладів. Одна з умов укладання договору з НСЗУ — реєстрація закладу в електронній системі охорони здоров’я. І те, з якою швидкістю заклади з’являються на електронній карті (а за останню добу в ЕСОЗ зареєстровано 55 закладів), свідчить про те, що вони чекають змін і готові до них».

Своєю чергою директор Львівського обласного клінічного діагностичного центру Роман Пукаляк зауважив:

 «До трансформації ми готувались старанно і довго. За 2 останні роки на 80% комп’ютеризували робочі місця. Заклад автономізований та є партнером Національної служби здоров’я з березня 2019 року, коли уклали договір з НСЗУ заради фінансування за новою моделлю послуг наших лікарів первинної ланки. З того часу в обраній нами медичній інформаційній системі, крім лікарів первинки, поступово почали працювати і вузькі фахівці закладу. Вони освоїли електронну чергу, навчаються робити записи в системі. Коли відкрилась можливість реєстрації в електронній системі охорони здоров’я, зволікати не стали. Ми готові до підписання договору з НСЗУ і на надання послуг спеціалізованої допомоги. Ми всі — в очікуванні 2020 року».

За матеріалами НСЗУ

Як укласти договір про матеріальну відповідальність

8 листопада

Як НСЗУ оплачуватиме допомогу при пологах у 2020 році

Послугу оплачуватиме НСЗУ за пріоритетним тарифом. Для породіллі послуга буде безоплатною. Незалежно від того, чи це фізіологічні пологи, чи кесарів розтин.

Аби заклад міг укласти договір з НСЗУ на надання послуг за цим пріоритетним напрямом, він повинен відповідати чітким вимогам. Зокрема:

 • мати цілодобовий доступ до базових досліджень
 • застосовувати заходи зі зниження больових відчуттів під час пологів
 • мати постійний запас та швидкий доступ до компонентів крові (у режимі 24/7)

Повний перелік вимог до медичних послуг, які будуть надавати за Програмою медичних гарантій, можна переглянути на сайті НСЗУ.

Платні послуги в медзакладі-КНП

7 листопада

Де шукати інформацію про заяви на укладання договору з НСЗУ

Новий дашборд дає можливість відстежувати процес подання закладами первинної медичної допомоги заяв про укладання договору з НСЗУ. Також тут можна отримати більше детальної інформації про всі подані та розглянуті заявки на договір або на внесення змін до договору з чинними партнерами НСЗУ.

Дашборд (дешборд, інформаційна панель) — це документ з елементами інфографіки, в якому згруповано статистичні дані, подано звіти так, щоб полегшити сприйняття інформації. 

У першому розділі дашборду показано, на якому етапі перебуває процес розгляду заяви про співпрацю з НСЗУ. Пошук потрібного закладу можна зробити за кількома інформаційними фільтрами.

У другому розділі дашборду містяться дані закладів, що вже мають чинний договір з НСЗУ. Тут до фільтрів пошуку додана можливість пошуку закладу за сумою договору.

Окрім того, НСЗУ оновило дашборд щодо подання заяв на укладення договору про реімбурсацію.

Інтерв’ю з головою НСЗУ Олегом Петренком

6 листопада

Скоро почне працювати єдина диспетчерська служба на регіон

Пілотний проект розвитку екстреної медицини стартував цьогоріч. У рамках цього проекту:

 • закуповують авто, програмне забезпечення та устаткування
 • організовують навчальні заходи для медпрацівників

У 2020 році надання екстреної медичної допомоги ввійде до обов’язкового пакету послуг, який оплачуватиме НСЗУ. Аби підписати такий договір, медзаклад повинен:

 • мати статус КНП
 • бути приєднаним до регіонального центру екстреної медичної допомоги з єдиною оперативно-диспетчерською службою

Переваги створення центральної диспетчерської служби у регіонах 

Створення центральної диспетчерської служби у регіонах має кілька переваг як для медпрацівників, так і для пацієнтів.

До пацієнта, що викликав швидку, буде направлено бригаду, яка географічно знаходиться до нього найближче, без урахування адміністративного поділу у межах регіону. Це дасть змогу скоротити:

 • тривалість обробки виклику до 1 хв у більшості випадків
 • час доїзду до пацієнта — 10 хв – у містах, 20 хв – у селах

Окрім того, завдяки роботі єдиної диспетчерської служби можна отримати актуальну й достовірну інформацію про стан надання екстреної допомоги населенню.

Організація роботи

Як закупляють обладнання для оперативно-диспетчерських служб

Нагадаємо, що в 2019 році для реалізації проекту розвитку екстреної медицини з Держбюджету виділили близько 1 млрд грн. Гроші розподілили між регіонами, щоб закупити обладнання для оперативно-диспетчерських служб.

МОЗ самостійно закупівель не проводить, проте контролює цей процес на місцях. Робоча група з питань удосконалення структури та оснащення системи екстреної медичної допомоги розробила методичні рекомендації щодо технічного завдання закупівель.

Місцева влада, у свою чергу, має погодити з МОЗ технічні та медичні дані про предмет закупівель, що мають відповідати вимогам методичних рекомендацій. Це дасть змогу уникнути дискримінації виробників.

5 листопада

Розпочалася реєстрація медзакладів в ЕСОЗ

Щоб скористатися функціоналом реєстрації закладу в ЕСОЗ, заклад має обрати і встановити медичну інформаційну систему (МІС), яка відповідає потребам і фінансовим можливостям закладу.

Модуль МІС «Адміністративний модуль надавача медичних послуг спеціалізованої медичної допомоги» — обов’язковий для реєстрації закладу в системі. Він містить функціонал реєстрації юридичної особи та її керівника.

Тестування цього функціоналу проводить ДП «Електронне здоров’я». Статус можна відстежити за посиланням: ehealth.gov.ua.

Три МІС уже успішно протестували та підключили до центральної бази даних електронної системи. Усі МІС забезпечують навчання й технічну підтримку для своїх користувачів. Тому процес інформатизації закладу має бути зручним для працівників. Через нього вже успішно пройшли та працюють в ЕСОЗ заклади первинної ланки.

Розробники МІС не обмежились базовим функціоналом та реалізують додаткові сервіси для користувачів, як-от:

 • онлайн-запис
 • електронна черга
 • особистий кабінет

За матеріалами НСЗУ

Лікарські засоби і медвироби: 6 змін у закупівлях

 

31 жовтня

Міжнародна медична виставка Public Health 2019

Виставка Public Health отримала величезний резонанс у професійному середовищі та представила значний інтерес для медичних працівників, бізнесменів, вчених, майбутніх лікарів, представників державних установ та ЗМІ.

У новому форматі виставка Public Health стала знаковою й очікуваною щорічною подією для професіоналів охорони здоров'я та соціальної сфери. Її головним завданням є ефективне просування інноваційних технологій найвищого рівня в щоденну медичну та соціальну практику, оснащення практикуючих фахівців інструментарієм для проведення якісної та своєчасної діагностики та надання медичної допомоги, а також всебічне підвищення авторитету та престижності вітчизняної медицини. 

Організатори виставки Public Health

Організаторами унікальної в Україні Міжнародної медичної виставки Public Health виступають ДП «Прем'єр Експо» (Україна) та ITE Group Plc (Велика Британія). Безумовний успіх проекту обумовлений життєвою важливістю теми, але навряд чи він зміг би розвиватися так стрімко, якби не міжнародний досвід, помножений на професіоналізм його організаторів. 

Директорка виставки, Інна Задорожня, підкреслила:

«Міжнародна команда Public Health доклала масу сил і енергії для згуртування лікарської спільноти в Україні. Цьогорічна виставка стала святом науки та бізнесу в сфері охорони здоров'я, на якому професійній аудиторії відвідувачів були представлені проривні медичні, управлінські й інформаційні технології. Разом з експонентами та партнерами ми зробили ще один крок у майбутнє нашої медицини та заклали ще одну цеглинку в фундамент всебічного добробуту нашого суспільства. Реформа охорони здоров'я, яка проводиться, відкриває нові можливості для всіх учасників процесу, і ми з задоволенням надаємо ефективний майданчик для її реалізації». 

Офіційна підтримка

Офіційну підтримку в проведенні виставки надали Національна академія медичних наук України, Національний медичний університет імені О. Богомольця, Українська військово-медична академія, професійні асоціації, громадські медичні об'єднання й організації.

В офіційному відкритті виставки Public Health 2019 та заходах її ділової програми взяли участь: заступник Міністра охорони здоров'я України Михайло Загрійчук, прес-секретар Національної академії медичних наук України академік Володимир Міхньов, проректор Національного медичного університету імені О. Богомольця Олександр Науменко, начальник Української військово-медичної академії Валерій Савицький, Президент Global Healthcare Travel Council Віолетта Янишевська, а також інші авторитетні представники медичної спільноти України. 

Як проводити закупівлі ліків

Експозиція виставки

На єдиному майданчику з Public Health відбулися такі важливі заходи, як:

 • 7-а Міжнародна виставка та конференція медичного туризму MTEC.Kyiv
 • Міжнародна виставка лабораторного обладнання та технологій LabExpo
 • Виставка стоматологічного обладнання та матеріалів International Dental Forum

Загалом вони склали масштабну експозицію загальною площею 11 тисяч кв. м за участю 340 компаній з 13 країн світу. У 2019 року в виставках взяли участь 46 українських фірм, що говорить про інтерес вітчизняного бізнесу до теми охорони здоров'я. Свої передові розробки у всіх областях медицини представили провідні українські виробники, такі, як: «Голніт», «Віола Медтехніка», «Контакт Фірма», «Квант», «Медапаратура», «Завет», «Сканер», «Телеоптик» та багато інших, а також всесвітньо відомі компанії: Canon Medical System, Shimadzu, Esaote, Heaco, Philips Healthcare, GE Healthcare, FujiFilm, Omron, Mindray, ACCURAY й інші. Серед понад 12 тисяч професійних відвідувачів виставки, 86% яких належать до категорії Decision Makers, були фахівці практично всіх напрямків медицини з усіх регіонів України та з-за кордону. 


Відвідувачі Public Health 2019 ознайомилися з тематичними розділами виставок, серед яких: медична техніка й обладнання, інструменти, вироби медичного призначення, ортопедична та реабілітаційна техніка, офтальмологія, екстрена медицина, репродуктивна та перинатальна медицина, фармакологія, цифрова медицина, медичний туризм, стоматологічне обладнання та матеріали, лабораторна медицина, здоровий спосіб життя. 

Досягнення

Широка програма науково-практичних і ділових заходів Public Health Congress & Events розкрила актуальні проблеми вітчизняної медицини та наочно продемонструвала досягнення та можливості розвитку системи охорони здоров'я, що вони стосувалися медичних установ усіх форм власності. Було проведено 39 спеціалізованих конференцій, семінарів, секцій, «круглих столів», а також майстер-класів і тренінгів з основних розділів медицини. 

Деякі заходи необхідно відзначити окремо. Зокрема, 7-й Міжнародний конгрес MTEC.Kyiv продемонстрував тенденції розвитку медичного туризму в Україні та світі. Новинки галузі висвітлювалися в 3D вимірі – як з позиції медичної установи, так і туристичного оператора та клієнта. Міжнародна програма В2В Конгресу представила можливості вітчизняних лікувальних установ для розвитку актуального напрямку – в'їзного медичного туризму. 

Великий розділ заходів був присвячений складним питанням трансформації, управління і поліпшення законодавчої бази системи охорони здоров'я. Він знайшов відображення в симпозіумі «Охорона здоров'я та національна безпека України», конференції «Ефективне управління системою охорони здоров'я» та конференції «Медична допомога в громаді – сучасні можливості». 

Національний медичний університет імені О. Богомольця надав можливість за 3 дні ознайомитися з останніми досягненнями медичної науки та практики в рамках конференції, яка включала 11 спеціалізованих секцій. У конференції взяли участь більше 1000 лікарів різних спеціальностей. 

Величезний інтерес викликали спеціалізовані заходи, такі як «Ophthalmic Light. Протиріччя в офтальмології», «Школа реабілітації», «Public Health: школа УЗД», майстер-класи Інституту епідеміології й інфекційних хвороб імені Л. Громашевського, Інституту педіатрії, акушерства та гінекології імені академіка О. Лук'янової НАМН України, «Сучасне акушерство – довгий шлях до досконалості», «Новий погляд на медсестринство», «Міфи інфекційного контролю в ЛПУ» проведені за сприяння Європейської Бізнес Асоціації. 

Освітня складова Public Health Congress & Events традиційно відповідала сучасним критеріям безперервного професійного зростання медичних фахівців і менеджерів. 

У традиційному розділі Digital Med на відкритому майданчику та на стендах учасників знайшли відображення тенденції розвитку сучасних цифрових технологій у медицині. Серед основних тем Digital Med 2019 були такі, як: eHealth, доказова медицина в смартфоні, штучний інтелект, телемедицина, інформатизація вторинної ланки, безпека, додатки для пацієнтів, програмне забезпечення для охорони здоров'я. 

Всеукраїнський конкурс «Головний лікар року»

У фіналі популярного Всеукраїнського конкурсу «Головний лікар року» змагалися найкращі головні лікарі медичних закладів з усіх регіонів України. Став переможцем та отримав нагороду «Головний лікар 2019» Костянтин Рожин, Головний лікар КНП БРР «Білопільського ЦПМД» Сумської області. Понад 140 учасників свята «День головного лікаря» отримали нові знання та практичні навички з ефективного управління сучасним медичним закладом. 

Нові можливості і формати інтенсивного професійного розвитку медичних фахівців та управлінців були реалізовані в турборежимі Public Health Congress & Events. Генеральним інформаційним партнером цієї програми виступила освітня онлайн платформа Accemedin. 

Тренінг-проект «Медична допомога за стандартами НАТО й ЄС»

Вперше в Україні було представлено унікальний Тренінг-проект «Медична допомога за стандартами НАТО й ЄС». Протягом двох днів викладачі Української військово-медичної академії, багато з яких –учасники АТО, навчали практичним навичкам надання першої медичної допомоги відповідно до міжнародних стандартів. 

Дуже важливо те, що в цьому році саме виставка Public Health стала платформою для проведення інтерактивних заходів з експертами, лідерами громадської думки, медиками, вченими, підприємцями та популярними в професійному середовищі блогерами, встановлення медичних (і не тільки) рекордів. Зокрема, під час проведення виставки PUBLIC HEALTH 2019 був офіційно зафіксований новий світовий рекорд – в одночасному сеансі масажу взяли участь 752 майстри-масажиста. 

Унікальний сервіс виставки – Prof Meeting – дозволив відвідувачам наочно знайомитися з медичними інноваціями світового рівня та знаходити потрібних для бізнесу партнерів, завдяки високому потенціалу професійних експонентів і представлених ними брендів. 

Амбіції

PUBLIC HEALTH 2019, поза сумнівом, стала бізнес-подією року для вітчизняного ринку медичних товарів і послуг. Експоненти виставки вдало скористалися наданими можливостями, вигідно презентували свою продукцію цільовій аудиторії, сформували нові ділові зв'язки та залучили необхідні інвестиції. 

Як матеріально відповідальні особи обліковують лікарські засоби та медичні вироби

Керівники медичних установ отримали доступ до широкого спектру пропозицій з технічного переоснащення лікарень й клінік для надання більш складних і якісних медичних послуг. 

Постійні учасники та партнери виставки відзначили суттєве якісне зростання заходів. 67% опитаних експонентів підтвердили участь у виставці в 2020 році. 

Вочевидь, що бездоганна репутація організаторів і високе міжнародне визнання виставки зробили можливим щорічне розширення географії її експонентів. Це дає українським медикам і бізнесменам можливість налагоджувати партнерство з провідними медичними центрами та виробниками продукції медичного призначення. 

29-а Міжнародна медична виставка Public Health 2020, Міжнародна виставка та конференція медичного туризму MTEC.Kyiv, Міжнародна виставка лабораторного обладнання й інноваційних технологій LabExpo, Виставка стоматологічного обладнання та матеріалів IDF, а також комплекс навчальних і експертних заходів Public Health Congress & Events будуть проходити з 7 до 9 жовтня 2020 року в Міжнародному виставковому центрі в Києві. 

29 жовтня

МОЗ зробить медпослуги доступними: нові критерії

Операційне керівництво МОЗСкачайте документ

Критерії розробили для створення спроможної мережі ЗОЗ. Завдяки такій мережі населення отримає доступ до якісної медичної допомоги, яка ґрунтується на засадах доказової медицини.

Спроможна мережа надання медичної допомоги — це організаційно інтегрована сукупність надавачів медичних послуг, здатних забезпечувати надання якісної, комплексної, безперервної і орієнтованої на пацієнта медичної допомоги відповідно до соціально-демографічних характеристик населення, особливостей його розселення на відповідній території планування. 

Якщо спроможна мережа ЗОЗ функціонуватиме, то це дасть змогу:

 • забезпечити своєчасний доступ населення до якісних послуг медичної допомоги
 • ефективно використовувати бюджетні кошти
 • створити умови для підготовки медзакладів, що надають первинну, вторинну (спеціалізовану) та екстрену медичну допомогу, до функціонування в умовах управлінської та фінансової автономії медичних закладів у межах договорів з НСЗУ

Якість медичної допомоги

Критерії розбудови спроможної мережі надання медичних послуг

У МОЗ переконані, що населення зможе отримати медичну допомогу швидко та якісно завдяки таким критеріям:

відстань між пацієнтом і сімейним лікарем

не більше 7 км

доступність лікарні інтенсивного лікування

не більше 60 хв

час доїзду бригади екстреної медичної допомоги

у місті — 10 хв
поза межами міста — 20 хв

План розбудови спроможних мереж надання соціальних послуг

КМУ хоче створити по всій території країни спроможні мережі надання соціальних послуг: медичних, освітніх, культурних тощо. Для цього потрібно розробити План розбудови спроможних мереж. До створення плану долучаться:

 • міністерства
 • обласні держадміністрації
 • органи місцевого самоврядування

17 жовтня 2019 року презентували посібник, в якому описані критерії розбудови спроможних мереж надання соціальних послуг.

Спроможна мережа надання медичної допомоги

29 жовтня

Як оформити перенесення робочого дня у 2020 році

Розпорядження КМУ від 23.10.2019 № 995-р стосується установ, де працівники працюють за п’ятиденним робочим тижнем з вихідними у суботу і неділю.

Якщо святковий або неробочий день збігається з вихідним, то вихідний переносять на наступний день після святкового або неробочого.

Дізнайтеся, як перенести робочий день

У 2020 році переносять вихідні:

 • із неділі 8 березня (Міжнародний жіночий день) — на понеділок 9 березня
 • із неділі 19 квітня (Великдень) — на понеділок 20 квітня
 • із суботи 9 травня (День Перемоги) — на понеділок 11 травня
 • із неділі 7 червня (Трійця) — на понеділок 8 червня
 • із неділі 28 червня (День Конституції) — на понеділок 29 червня

Скористатися порадами експерта

   

  21 жовтня

  Учасники пілотного проекту почнуть маркувати ліки

  МОЗ затвердило Перелік учасників пілотного проекту щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками та проведення моніторингу обігу лікарських засобів, станом на 19 вересня (наказ від 11.10.2019 № 20712019).

  Мета проекту — підготувати українських виробників до обов’язкового маркування упаковок лікарських засобів, щоб запобігти фальсифікації ліків. 

  Тривалість проекту — рік.

  Перелік учасників пілотного проекту

  Учасниками проекту стали:

  • виробники
  • імпортери
  • дистриб'ютори лікарських засобів
  • заклади охорони здоров'я
  • аптечні заклади

  Усього — 12 учасників:

  • Товариство з додатковою відповідальністю «ІНТЕРХІМ»
  • Публічне акціонерне товариство «Наукововиробничий центр» «Борщагівський хімікофармацевтичний завод»
  • Приватне акціонерне товариство «Фармацевтична фірма «Дарниця»
  • Акціонерне товариство «Фармак»
  • ТОВ «ІВК «ЛеоКон Груп»
  • ТОВ «ОНЛІ ОРІДЖИНАЛ»
  • ТОВ «РЕЦЕПТИ ЖИТТЯ»
  • ТОВ «Аптека АНЦ»
  • ТОВ «АПТЕКА 235»
  • ТОВ «Вента. ЛТД»
  • ТОВ «БаДМ»
  • ТОВ «Система аптек «Лінда-Фарм»

  Вхідний контроль якості лікарських засобів у медичному закладі

  Як маркуватимуть ліки

  Етап 1. Виробник наносить 2D код — двовимірний штрих-код — на упаковку лікарського засобу під час виробництва ліків.

  Етап 2. Потім вносить інформацію про 2D код в єдину державну систему проведення моніторингу обігу лікарських засобів.

  Для чого кодувати ліки

  Завдяки 2D-кодуванню:

  пацієнти

  держава

  перевірятимуть ліки — скануватимуть код через мобільний додаток, щоб отримати інформацію про лікарський засіб

  контролюватиме процес постачання ліків — від виробництва/імпорту до продажу

  Нагадаємо, що Концепція реалізації державної політики щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів схвалена розпорядженням КМУ від 03.04.2019 № 301-р. 

  17 жовтня

  Проект Закону про держбюджет — 2020: на що звернути увагу медикам

  Проект Закону про держбюджет на 2020 рікСкачати Показники проекту держбюджету на 2020 рікСкачати

  Мінімальна заробітна плата з 1 січня, можливо, становитиме:

  • 4723 грн — у місячному розмірі
  • 28,31 грн — у погодинному розмірі


  Орієнтовний прожитковий мінімум

  Для однієї особи:

  • 2027 грн — з 1 січня
  • 2118 грн — з 1 липня
  • 2189 грн — з 1 грудня

  У 2020 році КМУ планує наблизити розмір прожиткового мінімуму до його реальної величини — близько 4251 грн.

  Для основних соціальних і демографічних груп населення:

   

  Діти віком до 6 років

  з 1 січня

  з 1 липня

  з 1 грудня

  1779 грн

  1859 грн

  1921 грн

  Діти віком від 6 до 18 років

  2218 грн

  2318 грн

  2395 грн

  Працездатні особи

  2102 грн

  2197 грн

  2270 грн

  Особи, які втратили працездатність

  1638 грн

  1712 грн

  1769 грн

   

  Фінансовий план: як оформити

  Загальні видатки на охорону здоров’я

  Загальні видатки на охорону здоров’я становитимуть 108 млрд грн, зокрема:

  медична субвенція

  14,6 млрд грн

  реалізація програми медичних гарантій для первинної, екстреної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, реімбурсації вартості лікарських засобів

  72,1 млрд грн

  централізоване придбання медикаментів та медичних виробів

  6,6 млрд грн

  лікування громадян за кордоном

  700 млн грн

   

  Медичну субвенцію планують надавати лише до 1 квітня 2020 року. Як місцеві органи влади мають використати залишки медичної субвенції?

  Ст. 23 проекту Закону про держбюджет на 2020 рік:

  Установити, що залишки коштів медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, що утворилися на 1 квітня 2020 року, зберігаються на рахунках відповідних місцевих бюджетів і можуть використовуватися на:

  – оновлення матеріально-технічної бази
  – комп’ютеризацію та інформатизацію комунальних закладів охорони здоров'я, які є надавачами медичних послуг (крім первинної медичної допомоги) за програмою медичних гарантій

  Фінансування КНП з місцевого бюджету шляхом надання фінансової підтримки

  П. 8 Прикінцевих положень проекту Закону про держбюджет на 2020 рік:

  Установити, що у 2020 році фінансове забезпечення закладів охорони здоров’я, які належать до сфери управління Міністерства охорони здоров’я України, Національної академії медичних наук України, Державного управління справами, Національної академії наук України, Міністерства соціальної політики України та не уклали з Національною службою здоров’я України договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету за бюджетними програмами головних розпорядників коштів, до сфери управління яких вони належать.

  11 жовтня

  Медичне турне — 2019: фахова подорож в Краків

  Загрози в роботі медзакладу: йдемо на випередження

  Забронювати місце

  Програма

  Як знайти максимум інформації про контрагента й перевірки контролюючих органів в інтернеті

  • Перевірка потенційного партнера. Відкриті реєстри інформації. Ознаки недобросовісного контрагента
  • Пошук свого медзакладу в списках на перевірку. Ресурси для відстеження заходів органів контролю
  • Як правильно зустріти перевіряльників із МОЗ, Держлікслужби, Держпраці

  Як уникнути конфліктів з персоналом і залагодити їх наслідки

  • Як організувати «зарплатні питання» в медзакладі. Форми й системи оплати праці: обираємо оптимальну. Оплата праці в КНП: хаос чи гармонія. Особливості оформлення положення про оплату праці. Як задовольнити всіх працівників
  • Дисциплінарне провадження: правила і строки. Дисциплінарна відповідальність керівника медзакладу. Види і співмірність дисциплінарних стягнень. Наслідки помилкових дій керівництва під час накладання дисциплінарних стягнень.
  • Регресні вимоги медзакладу до працівника після відшкодування шкоди пацієнту.

  Пацієнт завжди правий. А якщо ні?

  • Скарги пацієнтів: як розглядати й надавати відповіді
  • Лікарські помилки: поняття, види. Відповідальність медпрацівника
  • Претензійно-позовна робота медзакладу. Стратегія захисту прав закладу в суді. Докази в медичних спорах. Відшкодування матеріальної та моральної шкоди пацієнтам

  Комфортний та безпечний переліт гарантують авіалінії МАУ (учасники семінару можуть не обмежувати себе ручною поклажею для поїздки, адже до вартості перельоту входить багаж. Сміливо пакуйте валізу!)

  З нами Ви зможете отримати нові знання і готові рішення для своїх закупівель, незабутні враження від старовинного міста та можливість відпочити з користю!

  10 жовтня

  Скасування медичних довідок: ні — бюрократії й корупції

  Розроблювати документи будуть спеціально створені робочі групи за участю:

  • членів лікарських асоціацій
  • профільних фахівців

  Міністр Зоряна Скалецька: "Медична документація має відповідати стандартам країн Європейського Союзу. Ми маємо відмовитись від бюрократичних документів і довідок. Особливо від тих, які обросли корупційними схемами. Ми плануємо скасувати довідки і документи, які гальмують ефективну роботу охорони здоров’я".

  Кожен громадянин України може долучитися до оновлення медичної документації. Якщо маєте пропозиції, то до 15 жовтня:

  • поділіться з ними на офіційні фейсбук-сторінці МОЗ
  • напишіть лист на email-адресу we@healthcentre.media

  30 вересня

  Міжнародна медична виставка «PUBLIC HEALTH» та MCFR Охорона здоров'я вже завтра!

  Програма виставки PUBLIC HEALTH 2019Скачайте

  Місце проведення - Міжнародний виставковий центр, Київ, Броварський пр., 15. Організатори виставки - компанії ДП «Прем'єр Експо» (Україна), ITE Group Plc. (Великобританія). Виставка «PUBLIC HEALTH» - це перший в Україні та четвертий в Європі захід міжнародного рівня. Високу якість організації події підтверджено сертифікатом UFI - Всесвітньої асоціації виставкової індустрії.

  В рамках виставки відбудеться семінар від журналу «Довідник головної медичної сестри»
  "Облік ліків та медвиробів: вимоги до оформлення документів".
  Дізнайтеся про всі заходи від MCFR Охорона здоров'я

  Завітайте познайомитися з редакцією видань MCFR Охорона здоров'я до нашого стенду!

  Виставка «PUBLIC HEALTH» це:

  • Компанії-лідери медичної галузі України
  • Іноземні експоненти, які планують вихід на український ринок
  • Провідні світові бренди
  • Професійний склад відвідувачів, відповідний запитам експонентів
  • Ефективні бізнес-переговори
  • Місце зустрічі виробників і оптових покупців
  • Пряме спілкування з клієнтами та партнерами
  • Успішний вихід на ринок медицини
  • Розширення дилерської та дистриб'юторської мережі (для вітчизняних та іноземних виробників)
  • Програма ProfMeeting для учасників виставки
  • Якісний виставковий сервіс

  Тематика виставки:

  • Медична техніка, обладнання для лікування та діагностики
  • Лабораторна медицина 
  • Витратні матеріали, шовні матеріали, медичний одяг, засоби догляду та гігієни
  • Медичні меблі
  • Сучасні інформаційні технології в медицині
  • Медичні науково-дослідні, навчальні заклади. Підвищення кваліфікації. Спеціалізована література, електронні версії медичних видань
  • Інноваційні медичні технології
  • Послуги проектування, комплексне оснащення обладнанням лікарень, лікарських кабінетів, лікувальних закладів, санаторіїв
  • Устаткування для очищення, дезінфекції, стерилізації та зберігання стерильних виробів

  Цільова аудиторія виставки (відвідувачі):

  • Керівники медичних закладів
  • Головні лікарі
  • Регіональні дилери та дистрибютори
  • Керівники відділів закупівель аптечних мереж і магазинів медтехніки
  • Державні службовці з питань охорони здоров’я в міністерствах та відомствах
  • Практикуючі лікарі різних спеціальностей
  • Завідуючі лабораторій, лаборанти
  • Медсестри, фельдшери
  • Фармацевти, провізори, технологи фармпідприємств 

  16 вересня

  Вища школа керівника медзакладу — складіть ідеальне особисте портфоліо!

  Це онлайн-навчання для керівників закладів охорони здоров’я, які хочуть отримати повну інформацію з певної теми та підвищити кваліфікацію. 

  Переваги онлайн-навчання:

  • Програми від професіоналів своєї галузі
  • Сучасні, креативні ідеї подачі інформації
  • Цікавий і динамічний відеоматеріал
  • Стислі та зрозумілі уроки
  • Програми розраховані на максимальну кількість балів безперервного професійного розвитку за дистанційну форму навчання
  • Можливість навчатися 24/7

  Зареєструватися

  Перші дві навчальні програми стосуються ліцензування медичної практики та господарської діяльності у сфері обігу підконтрольних речовин.

  Знання стануть вам у пригоді під час створення чи після реорганізації медзакладу або на початку діяльності як приватно практикуючого лікаря. Також ви дізнаєтеся, які документи потрібно подавати для отримання ліцензії, до чого готуватись, якщо наважитесь провадити господарську діяльність у сфері обігу підконтрольних речовин та чому ваш заклад може не отримати ліцензію.

  Спробувати бесплатно

  6 вересня

  День безпеки пацієнтів: відзначаємо вперше 17 вересня

  4 вересня президент підписав Указ № 648/2019 від 4 вересня 2019 року про "Про День безпеки пацієнтів". Цей день відзначатимуть 17 вересня — у Всесвітній день забезпечення безпеки пацієнтів.

  Указ "Про день безпеки пацієнтів"Скачайте!

  Указ заснований на рішенні 72-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я. ВООЗ провадить кампанію за покращення безпеки пацієнтів у медичних закладах.

  Цьогорічна тема — "Культура безпеки на всіх рівнях" приурочена до дати початку глобальної кампанії ВООЗ з підвищення обізнаності щодо безпеки пацієнтів.

  Щоб відзначити цей день, організуйте безпеку в медзакладі

  Статистика ВООЗ:

  • 134 мільйони несприятливих подій на рік пов'язані з проблемами безпеки
  • 15% витрат на лікування пов'язані з помилками в організації безпеки в медзакладі
  • 40% пацієнтів зазнають шкоди вже на рівні амбулаторії. 80% з них можна було б уникнути

  29 серпня

  Нова міністерка МОЗ та звільнення Уляни Супрун: глобальні зміни в останні дні літа

  В четвер 29 серпня Верховна Рада України призначила нову очільницю МОЗ. Нею стала Зоряна Черненко.

  Того ж дня Уляна Супрун, Олександр Лінчевський та Павло Ковтонюк написали заяви на звільнення на ім’я нового прем’єра. На найближчому засідання уряду вони будуть розглянуті, а до того теперішня команда МОЗ продовжуватиме свою роботу. 

  Біографія Зоряни Черненко

  Зоряна Черненко - доцент, викладачка у Школі охорони здоров’я Києво-Могилянської академії, заступниця декану Факультету правничих наук. 

  Професійні досягнення:

  • Експертка в "Реанімаційному пакеті реформ" з питань реформування системи охорони здоров'я Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я України.
  • голова правління Української медико-правової асоціації,
  • директорка громадської організації "Форум здоров’я" 
  • членкиня Всесвітньої асоціації медичного права.

  Нове законодавство з охорони здоров'я

  Чого чекати в 2020

  Про подальший розвиток медичної реформи в Україні нова очільниця поки не заявляла. Але МОЗ підтвердив, що в 2020 році заплановані раніше зміни відбуватимуться за графіком:

  • Продовжуватиметься автономізація лікарень
  • Нереорганізовані медзаклади не отримуватимть фінансування.

  22 серпня

  Семінар-практикум "Міжнародні стандарти інфекційного контролю": встигніть зареєструватися!

  Програма

  Частина 1

  • Інфекційний контроль: хто, коли, навіщо? Шляхи передачі інфекції в стаціонарі
  • Компоненти інфекційного контролю в стаціонарі. Оцінювання ризиків
  • Профілактика повітряно-крапельних інфекцій
  • Профілактика контактних інфекцій

   Частина 2

  • Впровадження практик гігієни рук
  • Проблемні питання поводження з медичними відходами
  • Організація ефективного клінінгу в лікувальній установі
  • Основи стерилізації та організації ЦСВ
  • Адміністративні заходи. Розроблення документації з інфекційного контролю
  • Практична вправа «Розроблення плану з інфекційного контролю, СОП (алгоритмів), плану моніторингу й оцінювання»
  • Підбиття підсумків та самооцінка

  Зареєструйтеся та отримайте сертифікат!

  Для всіх учасників: 

  ● навчання 
  ● презентації лекторів в електронному вигляді 
  ● персональні консультації від лекторів
  ● СЕРТИФІКАТ, що підтверджує участь у семінарі-практикумі 
  ● харчування

  22 серпня

  Семінар "Як медзакладу правильно й безболісно пройти перевірки" в Одесі — 2-й набір завершується!

  Спікер семінару — Олег Юдін, адвокат, член комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України. Він ознайомить вас із правилами поведінки під час перевірок, а також розкаже про особливості перевірок різними контролюючими органами. Зокрема, порадить, які нормативно-правові акти підготувати завчасно, як діяти, якщо ви отримали повідомлення про перевірку, у яких випадках можна не допустити перевіряльників.

  ПРОГРАМА

  День 1

  ❖ Три базових критерії оцінювання

  ❖ Які нормативно-правові акти підготувати завчасно

  ❖ Як діяти, коли отримали повідомлення про призначення перевірки

  ❖ Відмова підписувати акт перевірки: чи захищає це ваші інтереси

  ❖ Як пройти перевірки МОЗ та податкової

  • Хто перевіряє і на яких підставах
  • Що саме перевіряють
  • Притягнення до відповідальності за результатами перевірки: чого чекати та як реагувати
  • Оскарження рішень МОЗ, винесених за результатами перевірки

  День 2

  ❖ Який представник Держпраці має право прийти в медзаклад

  ❖ Як юридично грамотно нейтралізувати спілкування інспектора з працівниками

  ❖ Що законодавці вважають «перешкоджанням проведенню перевірки» 

  ❖ Штраф 417 000 грн — міф чи реальність? За що саме можуть так оштрафувати

  Зареєструватися

  Для вас:

  • Навчання та консультації
  • Сертифікат про участь у заході
  • Презентація лектора в електроному вигляді
  • Обід
  • Фуршет біля басейну
  • Сніданки у готелі
  • Проживання* у готелі «Отрада» (мережа готелів "Чорне море")

  2 серпня

  Центр розвитку медсестринства МОЗ України: які функції?

   Мета Центру — трансформація медсестринства, підвищення рівня професіоналізму, кваліфікації, розбудову нової моделі роботи для українських медичних сестер та медичних братів. Натомість середній медперсонал матиме більше прав, повноважень та самостійності.

  Це також дасть можливість покращити умови та оплату праці середнього медичного персоналу.

  Програма подальшого розвитку медсестринства передбачає зміни:

  • На етапі додипломної освіти на здобуття кваліфікації медсестри (медбрата) робитиметься наголос на обов’язковому здобутті практичних навичок. Зміни в навчальних програмах стимулюватимуть, щоб за виконання службових обов’язків, медсестри та медбрати відчували більше впевненості, а не мали вчитися безпосередньо біля ліжка пацієнта.
  • Оскільки у більшості країн світу медсестри та медбрати мають вищу освіту, планують увести вищу освіту та наукові ступені за відповідною спеціалізацією і в Україні.
  • Уведуть систему безперервного професійного розвитку не лише для лікарів, але й для молодшого медичного персоналу з медичною освітою.
  • Роль медичної сестри/брата у наданні медичної допомоги посилиться, вони матимуть більше повноважень.
  • МОЗ спільно з Мінсоцполітики України розробить чіткі професійні стандарти для роботи молодшого медичного персоналу з медичною освітою.
  • Для медсестер та медбратів з’явиться законна можливість отримати сертифікат, що призведе до розширення кола компетенції та підвищення зарплатні.
  Важливе у серпні

  Наразі команда інституції проводить консультації з представниками регіонів – головними, старшими, сімейними медичними сестрами та братами, представниками регіональних департаментів охорони здоров’я, навчальних закладів, що готують фахівців за спеціальністю «Медсестринство», та регіональними професійними сестринськими асоціаціями. 

   

  31 липня

  Стрім з МОЗ - долучайтеся!

  Трансляція відбудеться у четвер, 1 серпня, о 13.00 на цій сторінці.

  Тема першого ефіру - вакцинація:

  • Які щеплення слід зробити дітям до 1 вересня?
  • Від чого треба вакцинуватися дорослим?
  • Хто може отримати щеплення безоплатно та як це зробити?
  Відповідати на питання буде лікар-імунолог Федір Лапій

  Формат “Запитай у лікаря” - це додаткова можливість дізнатися у вузьких спеціалістів відповідь на те чи інше питання, що не може замінити візит і повноцінну індивідуальну консультацію з лікарем

  15 липня

  Як планують змінити норми утримання місць проживання людей: проект МОЗ

  Скачайте основні документи! Проект наказуОзнайомтесь Перелік небажаних рослинЗавантажте та перевірте територію  Всі нові законодавчі акти за червень-липень

  Проект наказу МОЗ «Про внесення змін до Державних санітарних норм і правил утримання територій населених місць» має на меті приведення норм утримання місць проживання людей до європейських стандартів та створення безпечних умов для життя людей.

  Пропозиції МОЗ:

  • Оснащення тротуарів та велосипедних доріжок широкими та пологими з’їздами.
  • Оснащення територій похилими та широкими пандусами або ліфтами на кожному виході під- та надземних переходів.
  • Встановлення через кожні 0,3 км лав для сидіння.
  • Встановлення перепон для в’їзду автомобілів на пішохідні ділянки.
  • Встановлення принаймні одного стаціонарного громадського туалету у кожній зоні зелених насаджень, при тому має задовольнятися вимога щодо максимальних відстаней між двома сусідніми туалетами – 0,7 км або 0,3 км для особливо людних місць.
  • У кожному громадському туалеті має бути облаштовано сповивальний столик та має бути доступ до питної води.
  • Забороняється будувати вигрібні ями через загрозу потрапляння їх вмісту до ґрунтових вод. У якості альтернативи у МОЗ пропонують локальні очисні споруди. Очисні споруди мають розташовуватися на певному віддаленні від територій навчальних та медичних закладів, житлових та громадських споруд, дитячих майданчиків, водойм. Розташовувати очисні споруди треба принаймні за 50 м від криниці.
  • МОЗ планує зобов’язати населення сортувати сміття, встановивши окремі контейнери та організувавши роздільне вивезення різних видів сміття.
  • Території мають бути облаштовані урнами через кожні 60 м, за потреби – частіше, обов’язково урни мають бути на зупинках громадського транспорту, біля виходів метро, вокзалів, громадських будівель.
  • Забороняється спалення листя, натомість вчасно та регулярно зібране опале листя має відправлятися на компостні поля.
  • На зміну посипання територій сіллю та піском від ожеледиці передбачається запровадження посипання доріжок гранвідсівом зі вмістом солі 7% та обов’язкове розчищення переходів та зон очікування пішоходів на ширину мінімум 1,2 м, на особливо людних вулицях – на усю ширину тротуару.
  • Підприємства зобов’язуються розчищати від снігу ділянки, що прилягають до їх території, у радіусі 5 м.
  • Задля запобігання зменшення площ крон забороняється проводити омолоджувальне обрізання дерев, натомість кожні 5 років має проводитися інвентаризація стану дерев. Окрім того виставляються вимоги, які саме рослини можна висаджувати на вулицях. Увесь ґрунт населених місць має бути засаджений рослинами або замульчований.

  12 липня

  Запроваджують консультації щодо Нацпереліку ліків: телефони

  Про це повідомило МОЗ, зазначивши, що за телефонами гарячої лінії можна отримати ґрунтовну відповідь від експертів стосовно усіх граней та напрямків регіональних закупівель, а також того, яким чином формується власне Національний перелік, обраховуються потреби в лікарських засобах.

  Нагадаємо, що Нацперелік гарантує отримання громадянами України безкоштовних базових лікарських засобів, що мають доведену ефективність, та виключає ті випадки, коли пацієнт мусить відмовитися від лікування через недоступність для нього ліків за вартістю.

  Експерт пояснює як

  Отже, отримати консультацію з усіх питань щодо Національного переліку можна упродовж певних годин у будні, три рази на тиждень за телефонами:

  • 097 848 98 36;
  • 050 873 18 93. 

  Графік роботи телефонів гарячої лінії 

  01.07.2019

  13-00 – 16-00

  02.08.2019

  13-00 – 16-00

  03.07.2019

  10-00 – 13-00

  05.08.2019

  10-00 – 13-00

  5.07.2019

  13-00 – 16-00

  07.08.2019

  13-00 – 16-00

  08.07.2019

  10-00 – 13-00

  09.08.2019

  10-00 – 13-00

  10.07.2019

  13-00 – 16-00

  12.08.2019

  13-00 – 16-00

  12.07.2019

  10-00 – 13-00

  14.08.2019

  10-00 – 13-00

  15.07.2019

  13-00 – 16-00

  16.08.2019

  13-00 – 16-00

  17.07.2019

  10-00 – 13-00

  19.08.2019

  10-00 – 13-00

  19.07.2019

  13-00 – 16-00

  21.08.2019

  13-00 – 16-00

  22.07.2019

  10-00 – 13-00

  23.08.2019

  10-00 – 13-00

  24.07.2019

  13-00 – 16-00

  26.08.2019

  13-00 – 16-00

  26.07.2019

  10-00 – 13-00

  28.08.2019

  10-00 – 13-00

  29.07.2019

  13-00 – 16-00

  30.08.2019

  13-00 – 15-00

  31.07.2019

  10-00 – 13-00

  12 липня

  Як змінять медичну допомогу ветеранам: анонс від Міністерства

  Відтепер існуватиме два рівні надання допомоги: ветерани зможуть отримати меддопомогу там, де проживають, а також в опорних ЛПЗ. Як зазначила заступник міністра у справах ветеранів Оксана Гаврилюк, підхід до надання меддопомоги ветеранам за місцем проживання включатиме:

  • консультування; 
  • індивідуальну програма реабілітації;
  • надання усіх необхідних послуг у найближчому ЛПУ за принципом «Єдиного вікна».

  У свою чергу, опорні шпиталі надаватимуть планову допомогу та реалізуватимуть реабілітаційні заходи при виникненні підгострих станів.

  Центр захисту психічного здоров’я для ветеранів

  У Міністерстві повідомили про заплановане формування Центру захисту психічного здоров’я для ветеранів. Ця інституція стане базою для тренінгового центру, який готуватиме спеціалістів з роботи з учасниками бойових дій. Планується залучати до цього і міжнародних колег. Також при Центрі діятиме «гаряча лінія» для прийому дзвінків від ветеранів, які потребують психологічної допомоги.

  Читайте коментарі експертів про Зміни в законодавстві

  Метою нововведень є забезпечення ветеранів належним рівнем медичних послуг, реабілітаційних заходів, у тому числі – заходів психосоціальної реабілітації. Це дасть змогу учасникам бойових дій краще ресоціалізуватися, підвищити власні можливості до відновлення, мати змогу знайти себе у мирному житті попри усі випробування, з якими довелося зіткнутися.

  Міністерство у справах ветеранів у своїй діяльності також керуватиметься уже наявним позитивним досвідом Волинської області, де діють виїзні бригади екстреної психологічної допомоги. Такі бригади примітні тим, що окрім медичних працівників у їх складі працюють і ветерани. Так, це підвищує комплаєнс, адже допомога надається за принципом «рівний рівному». Планується створити такі бригади на всій території країни.

  11 липня

  Проект закону від МОЗ: боротьба з курінням

  Так, проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо адаптації законодавства до вимог Директиви 2014/40/ЄС Європейського Парламенту (щодо охорони здоров'я населення від шкідливого впливу тютюну)» має на меті приведення норм захисту суспільного здоров’я до європейських стандартів у відповідності до Угоди про асоціацію.

  Ознайомтеся з нововведеннями, які хоче впровадити МОЗ Проект законуСкачйте і читайте Порівняльна таблиця до проекту ЗаконуПерегляньте редакції Більше про зміни в законодавстві

  Заходи, що передбачаються даним законопроектом, мають зробити куріння менш привабливим в очах громадян, позбавити можливості виробників тютюнових виробів створювати у покупця хибне уявлення про ілюзорні переваги продукту та, у результаті, скоротити поширеність куріння в Україні.

  Тож про що йде мова у проекті закону:

  • Віднині до продажу забороняються сигарети із вмістом нікотину понад 1 мг, смоли та CO – понад 10 мг кожен. Окрім того, поза законом оголошується жувальний тютюн.
  • Забороняється виготовлення та продаж тютюнових виробів із різноманітними «смаками» та з додаванням вітамінів, кофеїну та інших добавок, які спрямовані на створення додаткової привабливості виробу чи ілюзії користі.
  • Добавки, метою яких є зміна аромату, смаку, інших характеристик тютюнового диму, забороняється додавати до будь-яких компонентів сигарети чи пакування.
  • Будь-які прилади для споживання тютюну, у тому числі електронні сигарети, не вважаються більш безпечними, ніж звичайні сигарети.
  • Забороняється споживати тютюнові вироби у приміщеннях, а також їх рекламувати.
  • Попередження щодо шкоди тютюнопаління відтепер займатимуть принаймні 65% площі пакування сигарет та 30% – електронних пристроїв для споживання тютюну.
  • Окрім цього до пакування тютюнових виробів висуваються додаткові вимоги – забороняється розміщувати рекламні написи чи натяки, які б мали асоціюватися у покупця з меншою шкодою для здоров’я, чи й навіть з користю, підвищеною енергійністю, перевагами для навколишнього середовища тощо.

  14 червня

  Симуляційне навчання для медиків: звіт з конференції від учасника заходу

  Організаторами конференції – МОЗ України, ДВНЗ «Тернопільський національний медичний університет ім. І.Я. Горбачевського МОЗ України», ДЗ «Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України», ВГО «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги».

  Конференція була розподілена на три великих блоки:

  • сертифіковані інструктори від Європейської ради реанімації;
  • пленарна частина конференції;
  • огляд роботи симуляційного центру ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського.

  Протягом першого дня (2 червня) охочі мали змогу відвідати сертифіковані курси від Європейської ради реанімації:

  1. BLS (basic life support)
  2. BLS – instructor
  3. ILS (immediate life support)

  Варто зауважити, що таких охочих було багато. Одночасно на різних локаціях займалось 8 груп курсантів. Проводили курси сертифіковані інструктори від Європейської ради реанімації за уніфікованою восьмигодинною програмою навчання. Програма складалась з коротеньких лекцій та відпрацювання практичних навиків. Варто зазначити, що значна частина часу все ж відведена саме на практичні відпрацювання.

  3 червня протягом усього дня проходило пленарне засідання конференції SIMCON 2019. Серед доповідачів були як українські фахівці так і закордонні колеги Mishelle Sergel (заступник директора Cook Country Hospital, США) та Dan Deckelbaum (професор Університету МакГілла, Монреаль, Канада). Кожна з доповідей висвітлювала аспекти навчання в додипломній та післядипломній освіті, котрі стосуються безпосередньо відпрацювання практичних навичок в симуляційних центрах.

  В заключний день конференції гості заходу мали змогу відвідати міжкафедральний симуляційний центр, котрий з 2016 року функціонує на базі ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського, побачити на власні очі, як організовано навчальний процес та перейняти практичний досвід розбудови такого центру. Насправді організація функціонування подібного роду центрів є досить нова для медичної спільноти України, тому досвідом тернопільських фахівців активно цікавились колеги з інших куточків України.

  31 травня

  Перелік платних послуг розширили: стаціонар і медична експертиза у закладах МВС

  Перелік послуг, які можуть надавати державні та комунальні медзаклади та медичні виші на платній основі затверджує наказ МОЗ № 1138 "Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров'я та вищих медичних навчальних закладах "від 17.09.1996.

  22 травня 2019 року КМУ Постанова № 429 "Про внесення змін до переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров'я та вищих медичних навчальних закладах" розширила перелік платних послуг. 

  Оновлений перелік охоплює також послуги, що надають заклади охорони здоров’я МВС за договорами з фізичними особами та юридичними особами всіх форм власності.

   Стали платними послуги:

  • Консультування, діагностика захворювань, лікування, реабілітаційні та профілактичні заходи з приводу різноманітних захворювань та інших патологічних станів, а також ведення вагітності відповідними фахівцями з харчуванням і забезпеченням умов для перебування в палаті в закладах охорони здоров'я МВС;
  • різні види медичних експертиз у медзакладах МВС. Сюди ж враховують військово-лікарську експертизу з психіатричним, психологічним та психофізіологічним дослідженнями.

  Передбачається, що подібне нововведення призведе до збільшення надходжень до Держбюджету та, у свою чергу, сприятиме покращенню матеріально-технічної бази медзакладів.

  Окрім послуг, які раніше було затверджено як платні, до цього переліку додано послуги, що надаються медзакладами МВС України за договорами з фізичними особами та юридичними особами усіх форм власності.

  21 травня

  Професійний розвиток освітян, лікарів та медсестер в нових умовах: час для діалогу?

  Організатори проекту:

  Тетяна Степурко — PhD, керівниця проектного офісу україно–швейцарського проекту «Розвиток медичної освіти»

  Контакти: 

  Мартін Рааб — керівник україно–швейцарського проекту «Розвиток медичної освіти»

  Олена Ігнащук — к.м.н., доцент, координаторка медичної освіти проекту

  Питання потреби в реформі медичної освіти та запровадження інноваційних підходів до розвитку кадрового потенціалу вже раніше піднімалося в Україні, але донедавна Міністерство охорони здоров’я не займалося ним систематично. Після тривалого процесу, який включав опитування та оцінку даних, в липні 2018 року було оприлюднено проект «Стратегії розвитку медичної освіти в Україні до 2028 року».

  Одним з найважливіших завдань проекту «Розвиток медичної освіти» є підтримка всієї реформи системи охорони здоров’я з розвитком відповідних кадрових ресурсів. Особлива увага приділятиметься представникам первинної ланки медико-санітарної допомоги, а також удосконаленню вмінь та навичок керівного персоналу.

  Загальна мета та очікуваний результат проекту «Розвиток медичної освіти» (MED) сформульовані у результаті консультацій, що проводилися в квітні-червні 2018 року.

  Мета проекту «Розвиток медичної освіти» (MED) — покращення якості охорони здоров’я в Україні шляхом удосконалення системи медичної освіти для представників первинної ланки медичної допомоги.

  Очікувані результати:

  • Вміння та навички надавачів на первинній ланці (сімейних лікарів та медичних сестер), покращені шляхом удосконалення державної системи медичної освіти;
  • Підвищення результативності та ефективності послуг охорони здоров’я шляхом удосконалення управлінського потенціалу.

  Проект визначив декілька рівнів та площин діяльності, розуміючи, що для реалізації «Стратегії розвитку медичної освіти в Україні до 2028 року» Міністерству охорони здоров’я, ключовим національним інституціям та закладам освіти потрібна підтримка в досягненні амбітних цілей з одного боку, а з іншого, що реформа потребує комплексних заходів.

  В грудні 2018 року у результаті відкритого конкурсу Проектом обрані заклади вищої медичної освіти, які продемонстрували готовність до змін. Протягом чотирьох років діяльності проекту (2018-2022) пілотні заклади вищої медичної освіти будуть працювати над змінами навчальної програми, удосконалення викладання клінічних навичок та сучасних підходів до викладання. Очікується, що підтримка проектом додипломної та післядипломної підготовки лікарів та медсестер удосконалить професійні навички та вміння майбутніх професіоналів. В результаті буде підвищено якість послуг охорони здоров’я, що краще пристосовані до потреб пацієнтів.

  Діяльність проекту в освітніх закладах:

  • покращення освітнього середовища;
  • підвищення ефективності навчання завдяки сучасній комп’ютеризованій системі управління навчанням (в тому числі, онлайн навчання) та інвестиціям в медичну літературу;
  • просування студентоцентрованих підходів в медичній освіті та посилення педагогічних компетенцій викладачів;
  • оновлення навчальних програм трьох медичних університетів з акцентом на а) гармонізацію зі стандартами об'єктивного структурованого клінічного іспиту та б) навчанні, орієнтованому на вміння (клінічні навички);
  • інвестування в інфраструктуру викладання клінічних навичок трьох медичних університетів та забезпечення необхідного розвитку організаційної структури для забезпечення загальної результативності та сталості;
  • підтримка кафедр загальної практики та сімейної медицини в університетах шляхом стимулювання дослідницьких компетенцій, знання англійської мови та інших заходів підтримки (наприклад, інформаційні системи).

  Інший рівень діяльності проекту стосується оновлення політик в медичній освіті. Проект надасть потужну підтримку МОЗ у реформуванні цього важливого періоду, коли випускникам потрібна клінічна практика. Оскільки в березні 2018 року МОЗ видало указ про відміну застарілої системи, орієнтованої на теорію, проект представить нові схеми навчання в різних медичних закладах. Частину зусиль буде сфокусовано на програмі «тренінг тренерів» та створенні симуляційних навчально-тренувальних центрів.

  Більше того, будуть визначені різні механізми постійного підвищення кваліфікації (наприклад, групи зворотного зв’язку від колег (групи рівних), семінари, конференції, онлайн курси, тощо) і підв’язані до нової системи кредитів. В подальшому МОЗ України має намір створити професійну раду з постійного підвищення кваліфікації, що керуватиме новою системою безперервного підвищення кваліфікації. Проект надасть підтримку у розробці законодавства та буде залучений до діяльності з розвитку компетенцій.

  Очікується, що діяльність проекту, направлена на підтримку МОЗ, в першу чергу посилить планування та управління ресурсами в секторі охорони здоров’я та підготовку медичних працівників і, по-друге, сприятиме удосконаленню вмінь національних та регіональних управлінців з впровадження ключових кадрових ресурсів для проведення реформ в галузі охорони здоров’я, наприклад, визначення комплектування кадрів та рівня навичок, необхідних для надання послуг охорони здоров’я. Планування і управління ресурсами надалі можна посилити шляхом встановлення належних зв’язків між МОЗ та іншими відповідними гравцями, наприклад, Міністерством освіти і науки України та медичними навчальними закладами, щоб більш ефективно управляти розвитком кадрового потенціалу в Україні. Очікується, що проведення науково-дослідницької роботи та цільових досліджень надасть МОЗ і, особливо, новоствореній Національній службі здоров’я України, та медичним навчальним закладам інформацію про важливі аспекти планування та управління кадровими ресурсами охорони здоров’я та допоможе поширити досвід застосування успішних підходів на національну та міжнародну аудиторію.

  Щодо посилення управлінських спроможностей, то переваги Літньої школи «Трансформація систем охорони здоров’я», що була заснована як ініціатива попереднього україно-швейцарського проекту «Здоров’я матері та дитини», очевидні і продемонстрували позитивні результати.

  Щоб продовжити:

  • розвиток навчання керівного персоналу, в тому числі, на інші актуальні теми;
  • розширені можливості для охоплення більшого діапазону потреб;
  • започаткування навчального продукту, що добре закріпиться в системі освіти зі сталими механізмами фінансування, проект провадитиме різноманітну діяльність для підтримки зазначених вище цілей (вимагаючи освітні події для закладів, які співпрацюють з НСЗУ).

  Окрім загального посилення формування управлінського потенціалу, проект прагне запровадити нову магістерську програму з менеджменту охорони здоров’я. 

  Осіння Школа з медичної освіти: запрошуємо!

  Досягнення результатів в таких напрямках та площинах неможливе без спілкування ключових учасників, без обміну досвідом, досягненнями та ідеями. Так, в українській медичній освіті відсутня платформа для обміну передовою практикою та комунікацією про досягнення світових стандартів (наприклад, впровадження стандартів Світової Федерації з медичної освіти). Тож, україно-швейцарський проект спільно з МОЗ України та Буковинським державним медичним університетом організовує Осінню Школу з медичної освіти. Школа запланована як майданчик для підтримки та комунікації реформи медичної освіти в Україні, для вивчення успішного досвіду та для мультисекторальної співпраці між медичними освітянами, надавачами допомоги та фахівцями інших галузей.

  Школа надає можливість закладам вищої медичної освіти покращити якість освіти через розвиток викладачів та управлінців, через відкриття нових можливостей співпраці з міжнародними інституціями. З огляду на середовище, що змінюється, Школа сприятиме й змінам в медичній освіті та допоможе впроваджувати студенто-орієнтовані підходи та принципи академічної доброчесності у навчання.

  Осіння Школа з медичної освіти здобула натхнення від успішних освітніх заходів таких як Літня Школа «Трансформація системи охорони здоров’я: Східна Європа» та Літня Школа з питань політики, економіки та управління громадським здоров’ям у Лугано, Швейцарія. Ці освітні платформи були створені за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва та інших партнерів.

  Осіння школа відбуватиметься 7 – 9 жовтня 2019 року в м. Чернівці й участь в Школі можлива лише через подачу електронної заявки про участь за посиланням: https://tinyurl.com/y26ywg4k. Заявки приймаються з 7 травня до 7 червня 2019 року й включають наступні частини:

  1. Освіта та досвід роботи апліканта.
  2. Професійні досягнення та подальші цілі.
  3. Мотиваційна заява для участі в Осінній школі 2019 року.
  4. Подача тез та інформація про співавторів, у випадку, коли аплікант обрав опцію – участь зі стендовою чи усною доповіддю.

  Зареєструватися

  Організатори оцінюватимуть лише повні заявки, подані до закінчення терміну й за результатами відбору (15 липня) буде надано стипендії 90 найвмотивованішим учасникам.

  Перш за все, ми запрошуємо подавати заявки на Школу тих фахівців, які відкриті для свіжих поглядів на медичну освіту (в Україні), які готові до нових ідей та їх реалізації, які хочуть отримати знання та навички у сфері медичної освіти та які вже мають досвід внесення змін задля покращення медичної освіти (в Україні).

  Осіння Школа включатиме освітні формати:
  • пленарні сесії з загальним лекціями для всіх учасників від ключових спікерів;
  • дебати з обговоренням нагальних тем в медичній освіті України;
  • паралельні секції з воркшопами від визнаних фахівців у відповідних галузях;
  • надихаючі виступи освітян, лікарів, студентів та ректорів;
  • конференційна сесія з медичної освіти, де учасники зможуть поділитись їх власним досвідом чи результатами досліджень.

  Робочі мови — англійська та українська. Забезпечуватиметься синхронний переклад.

  Спікерами Школи є провідні професори, експерти та фахівці з українських та європейських інституцій, міжнародних організацій. Доповідачі діляться своїми знаннями, думкою та досвідом у сфері медичної освіти та охорони здоров'я для професійного розвитку та змін.

   

  26 квітня

  II Всеукраїнський конгрес MedSprava для керівників закладів охорони здоров’я

  09:20 - Початок реєстрації.

  Лектори:

  ІВЧУК Володимир — заступник директора з розвитку — керівник Консультативно-діагностичного центру НІССХ ім. М. М. Амосова, незалежний консультант, тренер з підтримки реформування охорони здоров’я в Україні (програма «U-LEAD з Європою»)

  ЧЕРЕНОК Євгеній — головний лікар КНП «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги»

  ЛЕПЬОШКІНА Таміла — регіональний координатор з підтримки реформи охорони здоров’я у Вінницькій та Київській областях

  НИЖНИК Антоніна — засновник та керівник юридичної компанії «Медконсалтинг», провідний фахівець в галузі медичного права, аудитор з сертифікації систем управління якістю за стандартом ISO серії 9001

  ХУДЯКОВА Алла — головний редактор експертно-правової системи «Expertus: Медзаклад», експерт з економічних питань

  ШКАРІВСЬКА Ірина — адвокат, начальник юридичного відділу ТОВ "Компанія "Ліберті Україна".

  ЮДІН Олег — адвокат, член комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України, Одеса

  Зареєструватися

  ПРОГРАМА

  Типові проблеми реформування первинної ланки медичної допомоги — чи можливо їх розв’язати?

  1. Невідкладна медична допомога — хто і як має її забезпечувати.

  2. Співпраця з поліцією, вторинкою, НСЗУ.

  3. Проблеми «Безкоштовної діагностики», е-Health, е-рецепта.

  4. Завчасне скасування червоного списку.

  5. Платні послуги на первинці: бути чи не бути?

  Реформування закладів вторинного рівня: новації та перспективи

  1. Особливості реформування закладів, які надають вторинний рівень медичної допомоги.

  2. Нові вектори в роботі перетворених закладів вторинки.

  3. Співпраця із закладами первинного рівня та Національною службою здоров’я України.

  4. Зміни, які чекають на вторинку в найближчому майбутньому

  Роль ОМС у підтримці реформованих закладів охорони здоров’я

  1. Повноваження та відповідальність органів місцевого самоврядування як засновників комунальних закладів охорони здоров’я.

  2. Обов’язки органів місцевого самоврядування щодо підпорядкованих їм закладів

  Дотримання ліцензійних умов: віртуальний аудит

  1. Зміни в законодавстві за останній рік.

  2. Акт перевірки дотримання ліцензійних умов: сам собі перевіряючий — віртуальний аудит.

  3. Підстава для анулювання ліцензії: виявлення недостовірних відомостей у документах, які суб’єкт господарювання подав для одержання ліцензії.

  4. Актуалізація Відомостей про стан матеріально-технічної бази: терміни та порядок подання.

  Дотримання ліцензійних умов роботи з підконтрольними речовинами

  1. Останні зміни в законодавстві.

  2. Перевірки Держлікслужби.

  3. Підстави для анулювання ліцензії на роботу з підконтрольними речовинами.

  Особливості систем оплати праці у медзакладах різної форми власності

  1. Системи оплати праці, які можуть застосовувати заклади охорони здоров’я.

  2. Як вибрати оптимальну систему саме для вашого закладу.

  3. Чи установлювати медпрацівникам підвищення за категорію та надбавку за вислугу років.

  4. Як ураховувати кількість підписаних декларацій

  Конфлікти з пацієнтами: як підготувати медзаклад

  1. До медзакладу надійшла скарга чи позов пацієнта: перші кроки керівника.

  2. Порядок та строки опрацювання скарг пацієнтів

  3. Готуємося до захисту медзакладу в суді: що необхідно знати

  Захист лікаря від провокацій хабарями

  1. «Подяка пацієнта» з погляду лікаря

  2. «Подяка пацієнта» з огляду на Кримінальний кодекс України

  3. «Подяка пацієнта» як спосіб зловживання з боку правоохоронних органів

  4. Практика захисту лікаря від провокацій із боку правоохоронних органів